به گزارش افکارنیوز، ایسنا به نقل از خبرگزاری سوریه نیوز نوشت: دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ژان مارک آمیرو، همتای فرانسوی خود گفت: ما هیچ رابطه خاصی با بشار اسد، رئیس‌ جمهور سوریه نداریم چنانکه پیش از ما اتحاد شوروی سابق نیز با پدرش حافظ اسد رابطه‌ای ویژه نداشت.

وی گفت: روابط مسکو و دمشق روابطی کاملا عادی است و وجود روابط ویژه روسیه - سوریه در حال حاضر صحت ندارد.

مدودف گفت: مسکو هرگز برای حمایت از شخص بشار اسد تلاش نمی‌کند چرا که هیچ رابطه ویژه‌ای میان مسکو و اسد وجود ندارد، حمایت از نظام‌های سیاسی در کشورهای دیگر از برنامه‌های دولت روسیه نیست.

نخست‌وزیر روسیه ابراز امیدواری کرد که جنایت‌های قومی و طایفه‌ای در سوریه رخ ندهد، وی گفت: دولت و مخالفان سوریه هر دو به یک اندازه در کشتارها مسئولند.

مدودف در ادامه با اعلام مخالفت کشورش با هرگونه دخالت در امور داخلی سوریه خاطرنشان کرد: ما دخالت در امور داخلی کشورهایی که دارای حاکمیت و تمامیت ارضی هستند هر چند به دلایل انسانی و تحت نظارت حقوق بشر را اقدامی نادرست می‌دانیم و بر خلاف برخی از هم‌پیمانان غربی‌مان از جمله فرانسه معتقدیم که حل و فصل بحران سوریه باید به دست خود مردم این کشور محقق شود.

نخست‌وزیر روسیه پیش از این نیز گفته بود که روسیه به هیچ وجه خواهان تقسیم سوریه و ایجاد کانون آشوب جدید در خاورمیانه نیست چرا که این مساله نه به نفع سوریه، نه فرانسه و نه روسیه است.

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد: تنها راه حل و فصل درگیریهای سوریه و پایان دادن به مشکلات این کشور همکاری مقامهای سوریه و مخالفان با یکدیگر برای پایان دادن به درگیریهای خشونت آمیز و اجازه ندادن به دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی کشورشان است.