به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، هفته نامه المنار چاپ فلسطین در گزارشی به بررسی اوضاع سیاسی کنونی عربستان در سایه انتشار اخبار غیررسمی مبنی بر وخامت حال عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی و تماس های پنهانی بین ریاض و واشنگتن پرداخت و نوشت: تحولاتی در عربستان پیش رو است که باعثشده است تا تماس ها و نشست های محرمانه فوری بین ریاض و واشنگتن برقرار شود و این امر در پی آن صورت گرفته که گزارش های پزشکی از بیمارستان گارد ملی عربستان تاکید می کند وضعیت جسمی شاه سعودی بعد از عمل جراحی اخیرش در چند روز پیش تا حد زیادی وخیم شده است.

هفته نامه المنار به نقل از منابع خاص در شهر ریاض نوشت که که این گزارش ها باعثشده است تا شماری از اعضای بلندپایه خاندان سعودی شبانه بدور از چشم رسانه های رسمی به ملاقات شاه سعودی در بیمارستان بروند. رسانه هایی که حتی یک عکس یا تصویر را از زمان ورود شاه سعودی به بیمارستان منتشر نکرده اند.

این منابع در گفت‌وگو با هفته نامه المنار افزودند: شاه سعودی قدرت سخن گفتن را از دست داده است و دچار پریشانی ذهنی است و در وضعیت سلامتی وخیمی به سرمی برد و این وضعیت ر‍ژیم حاکم را برآن داشته است تا تدابیر و اقدامات امنیتی را در شهرهای عربستان و گذرگاههای مختلف اتخاذ کند و بر شمار نیروهای امنیتی در برخی مناطق بویژه القطیف و منطقه الشرقیه که شاهد تنش زیادی درپی برگزاری تظاهرات و اعتراضات است، بیفزاید.

این منابع افزودند: نهادها و سازمان های دولتی حساس و کلیدی تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته است و یک تیم آمریکایی از یک ماه پیش در ریاض به سر می برد و به تماس هایش با اعضای خاندان حاکم بوی‍ژه شخصیت های متنفذ برای کنترل اوضاع در درون این خاندان و جلوگیری از درگیری بر سر جانشینی شاه سعودی و گرفتن پست های مهم و کلیدی ادامه می دهد چرا که وقوع این امر ممکن است به درگیری خونینی منتهی شود.

این منابع تصریح کردند: مسئولان کشورهای موثر جهان از طریق سفارتخانه ها و دستگاههای اطلاعاتی خود دریافته اند که عربستان در ‌آستانه تحولات بزرگی قرار دارد که در پرتو وضعیت وخیم شاه سعودی آن را را نگران کننده خوانده‌اند

این منابع افزودند: نبود نقش عربستان در رویدادهای جاری در منطقه بویژه در دو هفته اخیر بر سراسیمگی و دستپاچگی درون خاندان حاکم سعودی اشاره دارد؛ به استثنای تداوم توطئه های یک تیم سعودی به سرکردگی بندر بن سلطان رئیس شورای امنیت عربستان علیه ملت سوریه.

این منابع تصریح کردند: توطئه های این تیم سعودی به سرکردگی بندر بن سلطان از طریق اعزام تروریست ها به خاک سوریه و مسلح کردن آنها صورت می گیرد و این نقش عربستان درچارچوب توطئه تروریستی است که علیه ملت سوریه زیر نظر آمریکا، حمایت تسلیحاتی اسرائیل، آموزش (افراد مسلح ) از سوی ترکیه و حمایت مالی عربستان و قطر صورت می گیرد.