به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، اقدام ترکیه در حذف ممنوعیت حجاب برای دانش آموزان مدارس مذهبی، انتقادات سکولارها را در پی داشته و این مخالفان چنین حرکتی از سوی ترکیه را مدرک جدیدی مبنی بر اجرای یک دستور کار اسلامی توسط دولت آنکارا توصیف کرده اند.

رویترز نوشته است که بخش آموزش و پرورش یکی از مهم ترین عرصه های اختلاف میان محافظه کاران مذهبی و مخالفان سکولار ترکیه محسوب می شود.

نگرانی سکولارها در این رابطه زمانی بیشتر شد که اردوغان در سال جاری اعلام کرد که هدف او افزایش جوانان مذهبی و گسترش اهداف حزب «عدالت و توسعه» است که بتواند موجبات اصلاح سیستم آموزشی ترکیه را فراهم کند و باعثتقویت نقش مدارس مذهبی شود.

در ادامه این خبر آمده است که بر اساس قوانین جدیدی که روز گذشته(سه شنبه) اعلام شده و قرار است که از سال تحصیلی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ اجرایی شود، دانش آموزان مدارس معمولی می توانند در جلسات قرآنی از روسری استفاده کنند.

نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که این اصلاحیه که به نیاز دانش آموزان برای پوشیدن یونیفرم پایان می دهد، ‌ در پاسخ به تقاضای عموم اتخاذ شده است.

خبر لغو ممنوعیت حجاب در مدارس ترکیه در حالی گزارش می شود که روزنامه سکولارهای ترکیه به نام جمهوریت در این باره مدعی شده است که اجرای این اصلاحیه جدید گامی است به سوی اسلامی کردن مدارس ترکیه.