افکارنیوز

درحالیکه آمریکا ترکیه را برای قطع صادرات طلا به ایران تحت فشار قرار داده است که آمارهای ترکیه حاکی از افزایش صادرات طلا به ایران در اکتبر است و کشور سوئیس نیز به یکی از بازیکنان بازی صادرات طلا افزوده شده است.

به گزارشپارسبه نقل ازروزنامه حریت، این موضوع به مذاکره آمریکا با ترکیه منجر شده است. طلای صادرشده از ترکیه، به طور مستقیم به ایران فرستاده نمی شود بلکه طبق گزارشات ابتدا به امارات و سپس به ایران ارسال می شود.

ترکیه در ماه اکتبر از محل صادرات طلا به امارات ۱.۵ میلیارد دلار درآمد داشته است. علاوه بر این، سوئیس به یکی از خریداران عمده طلای ترکیه تبدیل شده است و لازم به ذکر است که هیچ ارتباطی بین اتحادیه اروپا و ایران در این زمینه وجود ندارد.

مبلغ ۳میلیارد دلار طلا توسط ترکیه به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است. به گفته منابع نزدیک به رسانه ها، طلای ترکیه از طریق امارات به دست ایران می رسد. میزان کل صادرات طلای ترکیه در ۱۰ ماهه نخست امسال حدود ۱۴میلیارد دلار بوده است. در مقابل این میزان صادرات طلا، ۷میلیارد دلار واردات کالا انجام گرفته است.

آمریکا به دنبال اعمال تحریم های جدید بر ایران است تا ایران را از ادامه برنامه غنی سازی منصرف کند. این تحریم ها شامل بخش فلزات، و کشتی رانی می شود.

در اوایل این ماه، علی باباجان، معاون نخست وزیر ترکیه، معمله گاز ایران با طلای ترکیه را تایید کرده بود.

تانیر ییلدیز نیز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه روز پنجشنبه، ۹ آذرماه به خبرگزاری رویترز گفت که از نگاه وی، هیچ اختلافی میان آنکارا و واشنگتن بر سر معاملات گازی، نفتی و معدنی ترکیه با ایران وجود ندارد. وی گفته است که ترکیه با واشنگتن در حال مذاکره است.

رویترز نیز به نقل از یکی از سناتورهای آمریکا، جوزف لیبرمن نوشت: " ما موظفیم تا با استفاده از قدرت خود ایران را تحت فشار قرار دهیم و تحریم های جدید نیز در همین راستا انجام می گیرد. "

طبق گفته مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی، تحریم ارسال طلا توسط ترکیه به ایران در لیست تحریم های جدید آمریکا قرار خواهد گرفت.

با این وجود روزنامه ترکی " حریت " به نقل از ظفر چاغلایان، وزیر اقتصاد ترکیه نوشته است، تحریم های تازه آمریکا به منظور جلوگیری فروش طلا به ایران مشکلی برای ترکیه ایجاد نخواهد کرد. وی روز گذشته گفت: تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا برای ترکیه تعهدی ایجاد نمی‌کند و چون ترکیه عضوی از اتحادیه اروپا نیز نیست خود را ملزم به رعایت تحریم های این اتحادیه علیه ایران نمی داند.
اکنون دولت آمریکا در مورد صدور طلای ترکیه به ایران حساس شده و احتمالا تحریم‌های جدیدی که بزودی در سنای آمریکا به تصویب می‌رسد، فروش طلا به ایران را هدف قرار خواهد داد. یکی از سناتورهای ارشد سنای آمریکا در جلسه روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر(۷ آذر) با اشاره به اینکه ایران در قبال صادرات گاز به ترکیه به دلیل تحریم‌ها از این کشور طلا دریافت می‌کند، اعلام کرد: تحریم‌های جدید آمریکا به " بازی طلا در قبال گاز " ترکیه پایان می‌دهد.

آمریکا روز گذشته دور جدید تحریم ها علیه ایران را تصویب کرد که این تحریم ها بیشتر شامل بخش کشتی رانی می شود و هنوز طلای ترکیه در لیست تحریم های این کشور قرار نگرفته است.