گروه بین الملل افکارنیوز

_ ۱۱ سال پیش بود که تاد مک گیر، تلفنی را دریافت کرد که حاکی از راه اندازی یک هواپیمای بدون سرنشین که سرانجام اسکن ایگل نام گرفت، بود.

در سال ۱۹۹۸ سازندگان اسکن ایگل تصمیم گرفتند تا ثابت کنند که این هواپیمای بدون سرنشین که تنها در ارتفاع پایین پرواز می کرد، می تواند تنها در یک پرواز کل اقیانوس اطلس را طی کند. موفقیتی که به دنبال علاقه یک شرکت کوچک با هشت کارمند شکل گرفت.

به گزارش افکار نیوز، این پهپاد در جلوی دماغه خود مجهز به دوربین است. درحالی که سازندگان آن در ابتدا ادعا می کردند که پهپاد فقط برای نظارت بر آب و هوای اقیانوس آرام ساخته شده است که از ابتدا اصلا مجهز به سیستم های حساس به آب و هوا نبود. نیروی دریایی آمریکا هیچگاه به این سوال پاسخ نداد. چند سال بعد از ساخت، بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، از این پهپاد برای تحت پوشش قرار دادن منطقه به عنوان یکی از توانایی های نظامی آمریکا نام برده شد.
سازندگان این هواپیمای بدون سرنشین به صورت کاملا اتفاقی متوجه شدند که از این هواپیما می توانند در خدمت نیروهای نظامی آمریکا استفاده کنند. در کمتر از یک دهه، اسکن ایگل بدون سرنشین عملکرد خود را به طور کامل در اختیار ارتش آمریکا قرار داد و در سال ۲۰۰۸، به طور کامل تحت مالکیت بوئینگ در آمد.از سال ۲۰۰۴، اسکن ایگل ۱۷۵هزار ساعت پرواز عملیاتی و به علاوه ۱۰هزار ساعت پرواز در ماه داشته است. این پهپاد یکی از بزرگترین پهپادهای آمریکایی با طول بال ۱۰ فوت است.(هر ۱۰ فوت حدود ۳متر است). اسکن ایگل مجهز به یک منجبیق پرتاب، سیستم بازیابی و شکار است. این پهپاد قادر است ۲۲ ساعت مداوم پرواز داشته باشد و مجهز به دوربین های الکترو اپتیکال، مادون قرمز و کوچکترین رادارهای جهان است. هزینه ساخت پایه این پهپاد ۱۰۰ هزار دلار بوده است.

آمریکا علاوه بر استفاده از اسکن ایگل در عراق، از آن در پاکستان نیز استفاده کرده بود.

مشخصات:
طول بال: ۳.۱ متر
طول: ۱.۱۹ متر
وزن: ۱۸ کیلوگرم
سرعت: ۵۵ تا ۸۰ مایل در ساعت(هر مایل ۱.۶ کیلومتر)
عملکرد: پرواز در ارتفاع ۴۸۷۶ متری
هزینه سیستم: ۲.۳ میلیون دلار(سال۲۰۰۶)
تجهیزاتی که حمل می کند: انواع دوربین + تصویر ساز حرارتیو اما امروز درست در یکسالگی شکار اولین پهپاد توسط ایران، شاهد انتشارخبر به دام افتادن یک فروند پهپاد شناسایی آمریکاییاز نوع Scan Eagle به دست نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج فارس بودیم.

گفتنی است، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که در چند روز گذشته با هدف شناسایی و جمع آوری اطلاعات در حال گشت زنی در منطقه عمومی خلیج فارس بود، به محض ورود به حریم فضای جمهوری اسلامی ایران در تور یگان های پدافندی و سامانه های کنترلی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفتار و در اختیار گرفته شد.

این در حالیست که روز گذشته وال استریت ژورنال از ارسال چندین هواپیمای بدون سرنشین برای جاسوسی از ایران خبر داده بود.