به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، پس از استرالیا، برزیل و مصر که سفرای اسرائیل را به دلیل طرح کابینه اسرائیل برای ساخت‌وسازهای بیشتر در کرانه باختری و قدس شرقی فراخواندند، ایرلند و فنلاند نیز روز سه‌شنبه سفیران اسرائیل را به همین دلیل فراخواندند.

پس از آنکه کابینه اسرائیل از طرح خود برای ساخت ۳ هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری و قدس شرقی خبر داد، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، سوئد و دانمارک سفیران اسرائیل را فراخواندند.

پس از آنکه فلسطین موفق شد جایگاه خود در سازمان ملل را ارتقا بخشد و به کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل تبدیل شود، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل تصمیم به توسعه شهرک‌ها در کرانه باختری گرفت.

در حالی که کشورهای زیادی سفیران اسرائیل را در اعتراض به طرح شهرک‌سازی فراخواندند، «ویلیام هیگ» وزیر امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه تاکید کرد تحریمی علیه اسرائیل به دلیل این اقدام اعمال نخواهد شد.

منابع اسرائیلی تاکید کردند در صورتی که فلسطینیان به اقدامات یکجانبه خود ادامه دهند، اسرائیل تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد کرد.

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا از اسرائیل خواسته تا درباره تصمیمات یکجانبه تجدیدنظر کرده و خویشتنداری نشان دهد و اینگونه اقدامات غیر مفید بوده و شرایط برای از سرگرفته شدن مذاکرات برای دستیابی به راه‌حل دو دولت را سخت تر می‌کند.

وی تاکید کرد آمریکا مخالفت کامل خود با فعالیتهای شهرکسازی و ساختوسازها در قدس شرقی را اعلام کرده است.