به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، شبکه تلویزیونی العربیه در گزارشی درباره اقدام پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران در شکار یک پهپاد دیگر آمریکا در خلیج فارس پرداخت.

العربیه در گزارش خود با اشاره به اینکه امروز خبرگزاری فارس از شکار یک پهپاد از نوع «Scan Eagle» خبر، افزود: چندی قبل هم آمریکا از شلیک به یک پهپاد توسط ایران در آسمان بین المللی خبر داده بود و یکسال قبل نیز ایران پیشرفته ترین نوع هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را وادار به فرود کرده بود.

«مصطفی العانی» مدیر بخش مطالعات امنیتی مرکز تحقیقات خلیج[فارس] در ادامه این برنامه حضور یافت و گفت: برای شناخت واقعیت در میان تکذیب‌ها باید دانست که این هواپیما به شکل منجنیق پرتاب می‌شود و سپس در مدار قرار می‌گیرد و هیچ امکاناتی برای فرود ندارد.

وی افزود: پس این امکان وجود ندارد که این هواپیما به طور احتیاطی وادار به فرود شود.

العانی گفت که آمریکا فعالیت خود را با افزایش پروازهای شناسایی پهپادها و ماهواره‌ها در ارتفاع بالای ۵ هزار پایی ایران افزایش داده است و اطلاعات بدست آمده از این طریق با روش‌های سنتی متفاوت است.

مجری العربیه در ادامه این برنامه انیمیشنی از شکار سال گذشته واحد جنگ الکترونیک ایران منتشر کرد و ابراز داشت که ایران با ایجاد اختلال در ناوبری این هواپیما و قطع ارتباط ان با آمریکا توانست این هواپیما را به زمین بنشاند.

العربیه تصریح کرد که ماهواره‌ها به طور دائم با هواپیماهای بدون سرنشین در ارتباط هستند و بنا بر اعلام یک منبع اروپایی آژانس‌های امنیتی از این نقشه شوکه شده‌اند.

در ادامه این برنامه مصطفی العانی مدعی شد: به نظرم درباره توان جنگ الکترونیک ایران مبالغه شده است، «RQ۱۷۰» در آسمان گم شده و وادار به فرود در داخل خاک ایران شده و ایرانی‌ها آنرا برداشتند.

این ادعای تلویزیون العربیه در شرایطی مطرح می‌شود که کارشناسان نظامی اعلام کرده‌اند که روایت آمریکایی از دستیابی ایران به RQ۱۷۰ مبنی بر گم شدن و سقوط این هواپیما غیر واقعی است؛ چرا که با توجه به وزن زیاد این مدل از پهپاد و ارتفاع زیاد پرواز آن در صورت سقوط حتما منهدم می‌شود.

این در حالی است که ایران RQ۱۷۰ را سالم به دست آورده و حتی با وجود امکانت انهدام خودکار این هواپیما بازهم کارشناس سعودی تاکید دارد که هم فرود Scan Eagle و هم RQ۱۷۰ هردو به طور تصادفی بوده است.