به گزارش افکارنیوز، پرس تی وی به نقل از ایندیپندنت نوشت: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه(۱۴ آذر) در ملاقات با ۲۸ کشور عضو ناتو در بروکسل گفت، غرب می‌داند که ادعاهایش درباره تسلیحات شیمیایی سوریه با واقعیت سازگار نیست.

لاوروف خاطر نشان کرد، «به محض این که ما این شایعات را(درباره تسلیحات شیمیایی) شنیدیم، تدابیری سازنده را آغاز کردیم و زمانی که برای ما مسلم شد هیچ چیزی در این باره صحت ندارد، هم‌کاران امریکایی‌مان را در جریان این اطلاعات قرار دادیم.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا روز دوشنبه ادعا کرد، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه قصد دارد علیه شورشیان از تسلیحات شیمیایی استفاده کند.

رئیس جمهوری امریکا همچنین گفت، اگر اسد از این تسلیحات استفاده کند، این اقدام با عواقبی همراه خواهد بود.

اوباما افزود: «استفاده از سلاح‌های شیمیایی غیر قابل قبول است و اگر شما چنین اشتباه فجیعی را مرتکب شوید، پیامدهایی را برای شما به دنبال خواهد داشت و شما مسئول و پاسخگو خواهید بود.»

مقام‌های رسمی سوریه با رد این اتهامات تصریح کرده‌اند، قصد ندارند برای پایان دادن به این بحران به استفاده از تسلیحات شیمیایی متوسل شوند. مقام‌های سوری می‌گویند، دمشق هرگزعلیه مردم خود از تسلیحات کشتارجمعی استفاده نخواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه دربخشی دیگر از اظهاراتش گفت، درباره تهدید مطرح شده از سوی ترکیه اغراق شده تا استقرار موشک‌های پیشرفته در ترکیه در امتداد مرز سوریه، توجیه شود.

لاوروف همچنین هشدار داد، استقرار موشک‌های پاتریوت از سوی ترکیه، «این خطر را به وجود می‌آورد که این تسلیحات مورد استفاده قرار خواهند گرفت.»

ترکیه ۲۱ نوامبر از شرکای خود در ناتو خواست به منظور حفاظت از مرز این کشور با سوریه موشک‌های پاتریوت زمین به هوا را در این منطقه مستقر کنند.

این درحالی بود که ناتو روز سه شنبه با ارسال موشک‌های پاتریوت به ترکیه موافقت کرد.

آندره فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو پس از آن که متحدان غربی در بروکسل این تصمیم را اتخاذ کردند، گفت: «خطاب به مردم ترکیه می گوییم: ما برای دفاع از شما و تمامیت ارضی شما مصمم هستیم. خطاب به هر آن که قصد حمله به ترکیه را دارد، می گوییم: حتی درباره آن فکر هم نکنید.»

سوریه از مارس۲۰۱۱ میلادی صحنه خشونت و ناآرامی است. دولت سوریه می‌گوید، این آشوب‌ها از خارج از کشور هدایت می‌شود. ضمن این که گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد در میان شورشیان تعداد بسیار زیادی از اتباع خارجی وجود دارند.

گروه‌های شورشی که از حمایت تعدادی از کشورهای غربی و متحدان آن‌ها در منطقه از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه برخوردارند، بیش از ۲۰ ماه است که برای سرنگونی دولت سوریه تلاش می‌کنند.

برخي از سازمانهاي بينالمللي حقوق بشر، شورشيان سوريه را به ارتکاب جنايات جنگي متهم کردهاند.