سرویس بین الملل افکارنیوز

_ آنها به سرویس های جاسوسی شناخته شده اند و مهمترین سلاحشان دزدکی و پنهانی کار انجام دادن است. اما در حقیقت آنها جزئی از نیروی زیردریایی انگلستان هستند که اغلب ناشناسند.

به گزارش افکار نیوز به نقل از روزنامه سان، چاپ انگلیس، نیروی خدمه زیر دریایی هسته ای HM تریومف، سال گذشته در جریان سقوط قذافی هیچ تیتری از اخبار رسانه ها را به خود اختصاص ندادند ولی نقش آنها در آن زمان بسیار حیاتی بود. اولین موشک کروزی که در مارس ۲۰۱۱، به سمت قذافی و نیروهای ارتش او شلیک شد، از این زیردریایی با خدمه انگلیسی انجام شده بود. عملیاتی که موجب آغاز یک ماراتن ۱۵ ماهه علیه قذافی در سراسر جهان شد.

در طول عملیاتی که المی(Ellamy) نام داشت، این زیردریایی انگلیسی، در طی شش عملیات جداگانه، موشک های تاماهاوک را به اهداف کلیدی لیبی شلیک کرد؛ حملاتی که باعثشد سیستم مخابرتی تلفن همراه و شبکه ارتباطی تلفن قذافی قطع شود. این زیر دریایی همچنین نقش محوری را در به عقب راندن نیروهای قذافی از بندر مصراته و محافظت از کشتی های جنگی ناتو در برابر قایق های بدون سرنشین حاوی موادمنفجره ایفا کرد.

خدمه این زیردریایی نقش مهمی در خنثی سازی چند حمله، از جمله یک قایق را که حامل دو مجسمه تحت کنترل و یک جعبه حاوی مواد منفجره بود، داشت.

راب دان ۴۸ ساله، فرمانده سابق این زیردریایی گفت: ما در مدت ۷ هفته در یک محیط بسته می جنگیدیم. ما اطلاعات عملیات ها را جمع آوری و از ناتو محافظت می کردیم. همچنین جلوگیری از خروج بندر مصراته و جلوگیری از حملات نامتقارن علیه نیروهای ناتو از دیگر نقش های خدمه این زیردریایی است. "

اینها تنها بخشی از زندگی کارکنان این خدمه زیر دریایی بوده است. آنها ۱۲ ساعت در روز بدون غذای خوب و هوای مناسب کار می کردند درحالیکه در طی چند ماه کوچکترین تماسی با منزل خود نداشتند.

فرمانده سابق این زیردریایی اعتراف کرد که نقش ما در حمله به لیبی هیچگاه به صورت عمومی اعلام نشد. بعد از کشته شدن قذافی، این زیردریایی ۱۰ ماه را صرف گشت زنی در آب های یمن و سومالی کرد. فرمانده دن کلارک ۳۸ ساله، افسر مسئول این زیردریایی گفت: "کار کردن در زیردریایی های هسته ای چالشی منحصر به فرد است."