به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی در سخنان خود که خالد الفیصل امیر منطقه مکه مکرمه به نیابت از او در جریان افتتاح بیست و یکمین مجمع فقهی اسلامی در این شهر قرائت کرد، گفت: نوعی ابهام و عدم وضوح در دیدگاه برخی کشورهای وجود دارد و حمله سنگینی علیه امت ما وجود دارد.

وی با اشاره به توانمندی همیشگی اسلام برای حل و فصل مسائل روز مسلمانان افزود: برخی کشورهای اسلامی درحال حاضر شاهد تحولات سیاسی و فرهنگی هستند که در این کشورها دیدگاههای واضح و روشنی وجود ندارد و وضعیت نامشخص است و(جریان ها درحال) سنجش مواضع و مقاصد(یکدیگر) هستند و همچنین اقدامات شدید برای ضربه زدن به امت اسلامی در جریان است و همین امر ما را درباره تاثیر برخی از این تحولات بر اصول و مبانی ثابت اسلامی نگران می کند.

شاه سعودی گفت: فتنه ها از خطرناکترین چالش هایی است که همراه با تحولات جهانی بار دیگر ظهور یافته است و بزرگترین آنها خطر فتنه تکفیری و فتنه طائفه‌ای است.

وی بر ضرورت وحدت و انسجام اسلامی و رواج فرهنگ همبستگی بین مسلمانان تاکید کرد و به دعوت عربستان برای برگزاری کنفرانسی درباره همبستگی اسلامی اشاره کرد که انجمن جهان اسلام آن را برگزار کند و در آن تفرقه بین مسلمانان مورد بررسی و حل و فصل قرار گرفته و با طائفه گیری مقابله شود.