به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه اماراتی الخلیج، ولید البنی، سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوریه طی اظهاراتی اعلام کرد: اعضای ائتلاف ملی مخالفان سوریه امروز نشستی را در قاهره، پایتخت مصر برگزار می‌کند.

وی اعلام کرد: در این نشست که با حضور رهبران ائتلاف ملی مخالفان برگزار می‌شود حاضران به بحثو گفتگو در خصوص انتخاب نخست وزیر یا دست کم معیارهایی برای انتخاب وی خواهند پرداخت. هیچ یک از اعضای ائتلاف ملی مخالفان جزو نامزدهای سمت نخست وزیری دولت انتقالی نیستند چرا که این یکی از شرط‌های نامزدی برای این سمت است.

سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوریه در ادامه احتمال نامزدی‌اش برای این پست را رد کرد.

در همین حال معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی مخالفان گفت: گروه‌های مخالف در حال حاضر در حال رایزنی برای تشکیل دولت انتقالی برای دوران پس از سقوط اسد هستند.

وی در این اظهارات که توسط برخی از رسانه‌ها منتشر شد خاطرنشان کرد: گروه‌های مخالف ملت سوریه برای تقسیم کشورشان تلاش نمی‌کنند. ائتلاف ملی مخالفان برای به دست آوردن پست‌ها یا توزیع سهمیه‌های شغلی تلاش نمی‌کنند بلکه پس از برگزاری اولین انتخابات آزاد در سوریه دولت انتقالی خود به خود منحل خواهد شد.

همچنین مصطفی الصباغ، دبیرکل ائتلاف ملی مخالفان سوریه نیز در منامه، پایتخت بحرین اعلام کرد: شورای عالی نظامی ائتلاف مخالفان سوریه براساس توافقنامه دوحه و برای هماهنگی واحدهای رزمی در سوریه تشکیل شده است.

وی گفت: خبر تشکیل این شورا تا پیش از آغاز نشست دوستان سوریه که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود اعلام می‌شود. شورای عالی نظامی شامل فرماندهان برخی گردان‌ها به ویژه ارتش آزاد سوریه است که علیه نظام سوریه مبارزه می‌کنند.

دبیرکل ائتلاف ملی مخالفان سوریه همچنین گفت: شورای عالی نظامی شامل جبهه النصرة و گروه‌های تندرو دیگر که اقلیت را تشکیل می‌دهند نیست. تشکیل این شورا در حقیقت دستاوردی بزرگ بوده و باعثهماهنگی بیشتر در اقدامات نظامی گروه‌های مخالف دولت سوریه خواهد شد.

الصباغ ادامه داد: حمایت‌های مالی که ما آنها را دریافت می‌کنیم منحصرا به این شورا منتقل خواهد شد و هدف از تشکیل این شورا ممانعت از هرگونه ایجاد ناامنی در دوران پس از سقوط بشار اسد است.

مصطفی صبّاغ به خبرگزاری فرانسه گفت که این شورای نظامی، فرماندهی شوراهای نظامی تاکنون متفرق و نیز واحدهای رزمی را زیر چتر واحد خود درآورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعضای ۳۰ نفره‌ی شورای واحد فرماندهی نظامی جدید، سرتیپ سلیم ادریس، از افسران پیشین جداشده از ارتش بشار اسد را به فرماندهی این شورا برگزیدند. این شورا متشکل از افراد نظامی و غیرنظامی است. گفته می‌شود اسلام‌گرایان در این شورا اکثریت را دارند.

هم‌چنین گفته می‌شود در شورای واحد فرماندهی نظامی چند چهره‌ی سلفی، از جمله عبدالقادر صالح، رهبر یک گروه شورشی، جمال معروف فرمانده یک گروه اسلام‌گرا، احمد العیسی از اسلام‌گرایان الزاویه در نزدیکی ادلب و نیز سرهنگ عبدالباسط التعویل که به سلفی‌ها نزدیک است، دیده می‌شوند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید که سرهنگ ریاض اسعد، بنیانگذار ارتش آزاد سوریه و سرتیپ مصطفی الشیخ، از افسران بلندپایه که از مخالفان اخوان‌المسلمین است، در جلسه‌ی آنتالیا که این شورای نظامی در آنجا شکل گرفت، حضور نداشتند. همچنین سرلشکر حسین حاج علی، که بالاترین درجه نظامی در میان افسران جداشده از ارتش سوریه را دارد، در این جلسه غایب بوده است.

منابعی که در جلسه آنتالیا شرکت داشته‌اند می‌گویند که سرهنگ عبدالجبار العقیدی که از افسران متخصص و در عین حال غیرایدئولوژیک است، در این اجلاس حضور داشته است.

شکل‌گیری یک فرماندهی واحد نظامی در آستانه‌ی تشکیل اجلاس " دوستان سوریه " در مراکش صورت می‌گیرد.

یکی دیگر از مسئولان ائتلاف ملی مخالفان سوریه نیز اعلام کرد که این شورا در حقیقت به مثابه فرماندهی ستاد کل رهبران نظامی و غیر نظامی سوریه است و رهبری نیروهای نظامی و غیر نظامی مخالف سوریه را برعهده دارد.

این مسئول سوری همچنین اعلام کرد که طی چند روز گذشته در خصوص اینکه سلیم ادریس، ریاست این تشکیلات را برعهده بگیرد توافق شده است.

یکی دیگر از اعضای ائتلاف ملی مخالفان نیز که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد: این شورا متشکل از ۳۰ عضو است که ۱۰ تن آنها نظامی و ۲۰ تن دیگر غیر نظامی هستند.

همچنین عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز با صدور بیانیه‌ای موافقت این شورا را با درخواست ائتلاف ملی مخالفان برای تعیین نماینده‌ای در این شورا اعلام کرد.

در بیانیه‌ای که توسط دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس صادر شد آمده است: با درخواست ائتلاف ملی مخالفان سوریه در خصوص انتخاب نماینده‌ای در نزد شش کشور عضو این شورا موافقت شده است.

شورای همکاری خلیج فارس همچنین بر ادامه حمایت کشورهای عضو این شورا و ادامه کمک‌هایشان به ملت سوریه در تحقق خواسته‌های قانونی‌شان تاکید شده است.

از سوی دیگر روزنامه اماراتی الخلیج نیز نوشت: سازمان ملل به سبب خطرات درگیری احتمالی میان رژیم صهیونیستی و سوریه در منطقه اشغالی جولان تدابیر امنیتی خود را در این منطقه افزایش می دهد.

هرو لاتسوس، یکی از مسئولان عملیات حافظ صلح در منطقه جولان اعلام کرد: در پی درگیری‌های اخیر سوریه و اسرائیل در این منطقه خودروهای زرهی اضافی برای نیروهای حاضر در این منطقه ارسال شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز پیشتر در گزارش جدیدش اعلام کرد که ناظران غیر مسلح سازمان ملل اعلام کرده‌اند که اخیرا تهدیداتی را علیه خود دریافت کرده‌اند.

لاتسوس همچنین اعلام کرد: ما اقدامات لازم برای حفظ امنیت جانی کارمندان و نیروهای حافظ صلح را به کار خواهیم گرفت.

همچنین کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل نیز اعلام کرد که تعداد آواره‌های سوری که از این کشور وارد عراق شده‌اند بالغ بر ۶۳ هزار تن است و بیشتر آنها در منطقه کردستان عراق به سر می‌برند.

در گزارش این سازمان آمده است: در حال حاضر گذرگاه مرزی استان الانبار واقع در غرب عراق بسته بوده و فقط در حالت‌های فوق العاده امکان استفاده از آن وجود دارد.

این در حالی است که گذرگاه الولید و ربیعه به سوی آوارگان باز است.

هم‌زمان با نشست آنتالیا، احمد معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه به بروکسل سفر کرده تا در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکت کند. وی قصد دارد در این اجلاس جایگاه اپوزیسیون سوریه را ارتقا بخشد.

یک منبع اپوزیسیون سوریه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آلمان گفت: گفت‌وگوهای بروکسل بسیار تعیین‌ کننده است، به‌ ویژه در شرایطی که وضعیت در سوریه مراحل آخر خود را می‌گذراند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی از ماه گذشته در اجلاس قطر نیروهای اپوزیسیون را تحت فشار گذاردهاند که به وحدت سیاسی برسند و عملیات نظامی خود برای غلبه بر رژیم بشار اسد را هماهنگ سازند