سرویس بین الملل افکارنیوز

_ دولت هارپر در پی رای قاطع سازمان ملل برای اعطای کرسی ناظر به فلسطین موقتا دیپلمات‌ های خود را از اسرائیل، کرانه‌ ی غربی و سازمان ملل به اتاوا فراخواند. ظاهرا این اقدام کانادا در اعتراض به به دست آوردن کرسی ناظر توسط فلسطین انجام گرفته است.

جان برد، وزیر امور خارجه، در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی سی نیویورک تاکید کرد که هدفش گفتگو با دیپلمات ‌ها است و این‌که چگونه پاسخ مناسبی به واقعیت عضو ناظر شدن فلسطین در سازمان ملل بدهد. وی همچنین در این گفتگو تاکید کرد که به زودی، کمک هایش را به دولت خودگردان فلسطین قطع خواهد کرد.


فلسطین با ۱۳۸ رای موافق در مقابل ۹ رای مخالف، توانست عضو ناظر سازمان ملل متحد شود. کانادا در بین یکی از ۹ کشوری بود که به به این موضوع رای منفی داده بود. فلسطین اکنون «دولت غیرعضو» سازمان ملل است، ‌ همان مقامی که واتیکان هم دارد.

جان برد در مصاحبه تلویزیونی خود، عنوان کرد که هدفش از این اقدام بازنگری در روابط با تشکیلات خودگردان فلسطین است. برد در بیانیه ‌ای که روز جمعه منتشر کرد گفت «عمل یک ‌جانبه‌ ی دیروز هیچ قدمی برای پیشرفت روند خاورمیانه بر نمی ‌دارد. واقعیت را در خیابان ‌های کرانه‌ی غربی یا غزه تغییر نمی‌ دهد. این اقدام یک‌جانبه مانعی بر سر راه صلح است.»

قبل از رای گیری درمورد فلسطین در سازمان ملل متحد، کانادا نسبت به اقدام تلافی جویانه در این زمینه به تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار و در پیغامی خصوصی نسبت به قطع روابط با تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار داده بود. کانادا از تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل خواست «بدون پیش ‌شرط و برای نفع مردمان ‌شان» سر میز مذاکره بازگردند.

پل دوار، ‌ وزیر سایه‌ ی امور خارجه‌ ی ان دی پی، گفت کانادا که زمانی رابط و سازنده‌ ی پل بین دو کشور بود اکنون حاشیه ‌ای شده و کنار رفته است. دوار گفت اگر ان دی پی در دولت بود به قطع ‌نامه رای منفی نمی‌ داد.

وی گفت با این اقدام دولت هارپر، دیگر " متعادل های " فلسطین نیز با کانادا رابطه نخواهند داشت.