به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، دالی مک مَنِس ستون نویس روزنامه آمریکایی لوس آنجلس تایمز در مقاله ای با عنوان " درخواستی برای مسلح کردن شورشیان سوری " به تحلیل نقش کنونی آمریکا در بحران سوریه و آینده آمریکا در این کشور پرداخته است.

ستون نویس روزنامه معتقد است معتقد است آمریکا و متحدانش نمی خواهند حکومت بشار اسد به سرعت سقوط کند زیرا سقوط ناگهانی حکومت در سوریه، آشفتگی را در این منطقه ایجاد خواهد کرد که پیشتر، گریبان آمریکا را در عراق گرفته است.

آمریکا اپوزیسیون سوری را به رسمیت می شناسد

مک منس معتقد است اوباما با پشتیبانی از ائتلاف اپوزیسیون سیاسی سوریه به دنبال ایجاد چارچوب سیاسی برای دولت سوریه پس از اسد است. در همین راستا طی هفته جاری، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است ائتلاف اپوزیسیون سوریه را رسما به عنوان " نماینده مشروع مردم سوریه " و دولت موقت در سوریه به رسمیت بشناسد.

به نوشته لوس آنجلس تایمز آمریکا حمایت های مالی خود را از مخالفان سوری برای آغاز حکومت مخالفین سوریه در مناطق تحت کنترل مخالفان اسد را آغاز کرده است.

این تصمیمات آمریکا یک سوال اساسی را در مورد نحوه مداخله آمریکا در سوریه مطرح می کند: آیا آمریکا باید به مخالفان سوری کمک های نظامی نیز برساند؟

مک منس بر این باور است آمریکا در پشتیبانی از مخالفان سوری بسیار محتاطانه عمل کرده است و پشتیبانی از اپوزیسیون سوری در قالب کمک های غیرنظامی بوده است. عدم حمایت های نظامی آمریکا از اپوزیسیون سوری، مخالفان اسد را مجبور به قاچاق اسلحه با پول سلاطین سعودی و قطری از کشورهای همسایه مانند ترکیه و اردن کرده است.

ال ای تایمز می نویسد عدم حمایت نظامی آمریکا از مخالفان سوری باعثشده بیشتر تجهیزات نظامی وارد شده به سوریه به دست گروه های نزدیک به حکومت عربستان می افتد و ارتش آزادی بخش سوری که آمریکا این گروه را به دیگر گروه های مخالف در سوریه ترجیح می دهد، تجهیزات نظامی کمتری دریافت می کند.

نویسنده مطلب معتقد است بهترین راه برای جلوگیری از تجهیز شدن گروه های وابسته به القاعده فعال در سوریه " دخالت مستقیم آمریکا در ارسال سلاح به سوریه " است.

فردریک هاف، یکی از مامورین سیاست گذاری وزارت امور خارجه آمریکا در امور سوریه، به ال ای تایمز گفته است آمریکا در مورد موضوع سوریه و توزیع سلاح در میان مخالفان باید تصمیم گیرنده اصلی باشد.

هاف افزوده است تا این اواخر سیاست آمریکا جلوگیری از تشدید نظامی سازی در بحران سوریه بوده است اما اکنون این سیاست به هیچ وجه عملی نیست.

آمریکا به فکر جای پا در حکومت بعدی سوریه است

مک منس می نویسد در این مرحله از بحران سوریه، برای آمریکا موضوع اصلی " مقدار نفوذ آمریکا در سوریه پس از اسد " است.

به گفته مقامات رسمی آمریکا، اوباما و تیمش در حال بازنگری مجدد مسئله ارسال سلاح به سوریه هستند. مک منس معتقد است آمریکا نباید سوریه را از دست بدهد و برای دستیابی به این هدف باید به فکر روزی باشد که شورشیان کنونی، حکومت جدید را در سوریه به دست خواهند گرفت. روزی که ممکن است مخالفان سوری کنونی و حاکمان آینده سوریه، عدم پشتیبانی نظامی آمریکا از آنان را در روزها سخت به یاد داشته باشند.