به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، سفیر جدید کشور پادشاهی ژاپن در دیدار با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد.

صالحی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه بین ایران و ژاپن زمینه های همکاری میان دو کشور در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و بر توسعه روابط و بهره گیری از ظرفیتهای دو طرف در زمینه های مختلف تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان فعالیت هسته ای صلح آمیز را حق کشورمان دانست و با توجه به این نکته که جمهوری اسلامی ایران از تکنولوژی هسته ای در جهت توسعه و پیشرفت کشور بهره خواهد برد، تقویت ان پی تی را برای صیانت از صلح بین المللی و تأمین منافع اعضا یک ضرورت خواند و افزود که جمهوری اسلامی ایران در این راه تلاش می کند.

صالحی با اشاره به تحریمهای غرب علیه کشورمان در طول بیش از سه دهه گذشته، پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های مختلف نشانه شکست این تحریم ها خواند.

سفیر ژاپن نیز در این دیدار اهمیت جمهوری اسلامی ایران را بعنوان بازیگری مهم در منطقه مورد توجه قرار داد و علاقمندی کشورش را برای توسعه روابط با ایران اعلام کرد.

دیدار خداحافظی سفیر افریقای جنوبی با صالحی
همچنین ابراهیم محمد سالی سفیر جمهوری افریقای جنوبی در ایران در پایان مأموریت خود امروز با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار روابط با افریقا را از اولویتهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با اشاره به ظرفیت و توان کشورمان در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و تجاری خواهان توسعه این روابط با افریقای جنوبی شد.

صالحی فعالیت صلح آمیز هسته ای کشورمان را مورد توجه قرار داد و با بیان این نکته که غربیها مسائل فنی را به موضوعی سیاسی تبدیل کرده اند اظهار داشت غربیها به این مهم رسیده اند که این روند قابل استمرار نیست و لازم است در رویکرد خود تجدید نظر کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات هسته ای، امکان مذاکره در شرایط برابر را مورد اشاره قرار داد و بر اراده کشورمان در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تأکید کرد.

سفیر افریقای جنوبی نیز در این دیدار با اشاره به موضوع حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت کشورش را از حقوق اعضای ان پی تی اعلام کرد.

وی دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را در طول سالهای گذشته مورد توجه قرار داد و با اشاره به برخورداری روستاهای ایران از خدمات شهری مانند آب و برق و بهداشت و مدرسه به وضعیت کشورش اشاره کرد و اظهار داشت افریقای جنوبی بعد از سرنگونی رژیم آپارتاید با مطالبات روز افزون مردم روبروست و در این راستا تجارب و اقدامات جمهوری اسلامی ایران الهام بخش خواهد بود.

سفیر جمهوری افریقای جنوبی از رفتار و منش و مهمان نوازی مردم ایران به نیکی یاد کرد و از همکاری های مسئولین کشورمان در توسعه و گسترش روابط تشکر کرد.