به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از پایگاه خبری دام پرس سوریه، شکست های پی در پی گروهک موسوم به «ارتش آزاد» سوریه موجب شد آمریکا به ناتوانی آن اعتراف کرده و به استفاده از افسران با تجربه اسرائیل در زمینه جنگ خیابانی، متوسل شود.

در این میان با فاش شدن نفوذ ۴۰ افسر اسرائیلی به خاک سوریه بار دیگر پشت پرده عناصر مزدور گروهک تروریستی ارتش آزاد برملا شد و برکسی پوشیده نیست که این گروهک با استفاده از تعداد زیادی از مزدوران تروریست به مقابله با ارتش سوریه برخاسته است.

به نوشته دام پرس، ۴۰ افسر اسرائیلی پس از ورود به خاک سوریه به دو گروه ۲۰ نفره تقسیم شده و یک گروه از آنان به حلب واقع در شمال سوریه رفته و گروهی دیگر نیز راهی دمشق شده و در درگیرهای اخیر اطراف فرودگاه بین المللی این شهر دست داشتند.

آمریکا و ترکیه درحالی به گزینه استفاده از افسران اسرائیلی درسوریه متوسل شدند که

ارتش آزاد سوریه با وجود استفاده از تعداد زیادی از مزدوران خارجی، با شکست در برابر نیروهای ارتش سوریه، خسارت های زیادی را متحمل شده و از رسیدن به اهداف مورد نظر خود بازماند.

در این شرایط آمریکا با اعتراف به ناتوانی ارتش آزاد سوریه، چاره ای جز این نیافت که از فرماندهان نظامی که در جنگ های خیابانی مهارت دارند، استفاده کند از همین رو بهترین گزینه افسران صهیونیستی بودند که تجربه جنگ های متعدد در جنوب لبنان و غزه را پشت سر گذاشته اند.

آمریکا و ترکیه با این رویکرد، ۴۰ افسر صهیونیستی را با پشتیبانی افسران سازمان اطلاعات اسرائیل موسوم به موساد و همچنین سازمان اطلاعات ترکیه وارد خاک سوریه کردند.

در این میان این سوال مطرح است که این افسران چگونه وارد سوریه شدند؟

اطلاعات موجود در این مورد نشان می دهد که افسران بلندپایه سیا با فرماندهان ارتش ترکیه تماس گرفته و درخواست کردند که امکان گفت وگو با یکی از فرماندهان بلند پایه ارتش و نیز یکی از فرماندهان عالی رتبه سازمان اطلاعات ترکیه را برایشان فراهم آورند.

این درحالی بود که اطلاعاتی که آمریکا در اختیار داشت نشان می داد که ارتش سوریه، خسارت زیادی به ارتش آزاد وارد کرده تا جایی که فرماندهان ارتش آزاد از ادامه مبارزه بیم داشته و به فکر فرار افتاده اند و البته تعداد زیادی از آنان نیز پیش از این از صحنه نبرد با ارتش سوریه گریخته بودند بنابراین آمریکا به این نتیجه رسید که در صورت ادامه اوضاع کنونی، پیروزی بشار اسد حتمی خواهد بود پس چاره ای جز این نیست که ضربه ای سنگین بر رهبری سوریه وارد آید.

در این میان یکی از افسران سیا، راه حل وضع کنونی را ورود به فرودگاه دمشق و تسلط بر آن دانست و ترکها نیز با پیشنهاد او موافقت کردند؛ پس از آن دو طرف به بررسی چگونگی ورود به فرودگاه دمشق و فرماندهی این عملیات پرداختند زیرا با توجه به اینکه دمشق به عنوان پایتخت سوریه و مرکز قدرت فرماندهی سوریه به شمار می آید، ورود به فرودگاه آن آسان نخواهد بود.

پس از ارزیابی هایی که دو طرف در این خصوص به عمل آورند به این نتیجه رسیدند که ورود به فرودگاه دمشق باید از طریق جنگ های خیابانی صورت گیرد زیرا ارتش آزاد سوریه به جز این اقدام، کار دیگری نمی تواند انجام دهد اما توان فرماندهی این عملیات را ندارد.

در این شرایط بود که آمریکا در صدد توسل به فرماندهان نظامی برآمد که از مهارت فرماندهی جنگ های خیابانی برخوردار هستند و برای این کار هیچ کس را بهتر از افسران ذخیره و حاضر به خدمت ارتش اسرائیل نیافت.

به نظر آمریکا افسران اسرائیلی به دلیل جنگ های طولانی در جنوب لبنان و نیز غزه از مهارت جنگ های خیابانی برخوردار بوده و به خوبی می توانند آن را فرماندهی کنند.

این درحالی بود که ترکها با این پیشنهاد آمریکا مخالفت و اعلام کردند که ارتش آزاد با آن موافقت نخواهد کرد اما آمریکا اعلام کرد که حل این موضوع را به آن بسپارند.

آمریکا ترکیه را به فراهم کردن مقدمات دیدار با فرماندهان ارتش آزاد فراخوانده و اعلام کرد که عملیات ورود به فرودگاه دمشق، عملیات بزرگی است و چاره ای جز هماهنگی گسترده برای تحقق آن وجود ندارد.

بنابراین افسران سیا با موساد هماهنگ کرده و ۴۰ افسر اسرائیل را برای این عملیات در نظر گرفتند و قرار شد که ۲۰ نفر از آنان عازم ریف دمشق شده و فرماندهی این عملیات را برعهده بگیرند و ۲۰ نفر دیگر نیز در اتاق عملیات در حلب مستقر شده و آماده امداد فوری باشند.

اما مشکل اصلی نحوه برخورد با فرماندهی ارتش آزاد برای وارد کردن افسران اسرائیلی به خاک سوریه بود زیرا ممکن بود آنان با این موضوع موافقت نکنند بنابراین آمریکا در صدد برآمد با وعده کمک مالی، موافقت ارتش آزاد را جلب کند.

موافقت فوری ارتش آزاد با این موضوع، سازمان اطلاعات آمریکا را غافلگیر کرد و پس از آن، نقشه این عملیات طراحی و ماموریت هر یک از عناصر نیز مشخص شد و افسران اسرائیلی به سمت ریف دمشق و فرودگاه دمشق حرکت کردند اما قدرت و مهارت ارتش سوریه، آنان را غافلگیر کرد زیرا حدود سه هزار نفر از اعضای ارتش آزاد در این عملیات کشته شده و افسران صهیونیستی نیز با دو تلفات، از معرکه عقب نشینی کردند.