به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، آفریقای جنوبی امروز یکشنبه اخبار لحظه به لحظه از حال عمومی نلسون ماندلا اولین رئیس جمهور این کشور را که از دیروز شنبه به بیمارستان منتقل شده است پیگیری می کند.

کیثخوزا، سخنگوی رسمی حزب کنگره ملی آفریقای حنوبی به خبرگزاری فرانسه گفت: حال عمومی ماندلا خوب است و وی تحت معاینات پزشکی قرار دارد.

جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز صبح امروز به عیادت ماندلا در بیمارستان رفت و به دنبال آن ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد که ماندلا در حال استراحت است و محل بستری وی نیز خوب است اما جزئیاتی درباره حال عمومی وی اعلام نشده است.

ماک مهاراج سخنگوی ریاست جمهوری افریقای جنوبی که از دوستان ماندلا در دوران زندان بوده است از دادن اطلاعات جدید درباره حال ماندلا خودداری کرد اما گفت که پس از دریافت گزارش پزشکان بیانیه ای را صادر خواهد کرد.

این سخنگو شب گذشته نیز به دنبال بستری شدن ماندلا در بیمارستان گفت که جایی برای نگرانی درباره حال عمومی مادیبا نیست، مادیبا لقبی افتخاری است که از سوی خاندان ماندلا و بیشتر مردم آفریقای جنوبی بر روی ماندلا گذاشته شده است.

وی افزود: با توجه به سن مادیبا انجام معاینات پرشکی روی وی مساله ای طبیعی است.

بعد از بستری شدن نلسون ماندلا در بیمارستان نظامی پریتوریا تدابیر امنیتی در اطراف این بیمارستان افزایش یافته است.

شماری از شهروندان آفریقای جنوبی و دوستداران نلسون ماندلا روز یکشنبه در کلیسای ریجینا موندی در ژوهانسبورگ حاضر شدند و برای سلامتی و بهبودی سریع این رهبر مبارزه با نژادپرستی در کشورشان دعا کردند.

بعد از بستری شدن نلسون ماندلا در بیمارستان نظامی پریتوریا تدابیر امنیتی در اطراف این بیمارستان افزایش یافته است.

نلسون رولیهلاهلا ماندِلا(زادهٔ ۲۶ تیر ۱۲۹۷ خورشیدی برابر با ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد.

وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود و به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد.

مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود.

ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد، مشهورترین چهرهٔ مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد.

اگرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم اکنون یک چهره سرشناس دولتمرد است که همچنان در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد.

وی را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا میشناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی دادهاند، بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را مخولو (پدربزرگ) صدا میزنند.