به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، گروه‌های حامی مرسی و قانون اساسی از جمله حزب آزادی و عدالت و سلفی‌ها خواهان مشارکت گسترده مردمی در همه‌پرسی قانون اساسی هستند و این در حالی است که احزاب معارض همچنان بر موضع خود برای تعویق همه‌پرسی اصرار دارند.

عمرو موسی: از مردم می‌خواهم رأی «نه» در همه پرسی بدهند

رئیس حزب کنگره و از اعضای جبهه نجات ملی معارض تاکید کرد که موضع وی و جبهه نجات همچنان موافقت با لغو یا تعویق زمان برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی است.

وی تاکید کرد که به تعویق افتادن ۲ ماهه همه‌پرسی مشکلات زیادی را حل می‌کند و باعثمی‌شود که در موارد اختلافی قانون اساسی تجدیدنظر شود و فرصت برای بررسی پیشنهادات فراهم آید.

عمرو موسی تصریح کرد که در صورت اصرار بر برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی، از شهروندان می‌خواهد که رأی «نه» بدهند.

البرادعی: جبهه نجات ملی هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده است

«محمد البرادعی» رئیس حزب الدستور و از اعضای جبهه نجات ملی معارض مصر اعلام کرد که مبارزه مسالمت‌آمیز تا رسیدن ملت به بهترین پیش‌نویس قانون اساسی را ادامه می‌دهند بویژه اینکه ۷۰ درصد مردم مصر اخوانی یا سلفی نیستند.

وی افزود که جبهه نجات ملی هنوز تصمیمی برای تحریم یا مشارکت در همه‌پرسی اتخاذ نکرده است.

البرادعی اظهار داشت که در صورت به تعویق افتادن همه‌پرسی قانون اساسی آماده است با «محمد مرسی» رئیس جمهور این کشور وارد گفت‌وگو شود.

وی افزود که ممکن است ملت مصر را به دادن رأی «نه» به قانون اساسی فرابخواند اما بهتر است که برگزاری همه‌پرسی به تعویق بیفتد.

وی تصریح کرد که زمان مشخصی برای گفت‌وگو با مرسی ندارد اما اگر همه‌پرسی به تعویق بیفتد، حاضر است با مرسی گفت‌وگو کند.

ابوالفتوح: به همه‌پرسی قانون اساسی رای منفی می‌دهیم

نامزد سابق ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد که حزب «مصر قوی» تحت رهبری وی به دلیل نادیده گرفته شدن خواسته‌های انقلاب ۲۵ ژانویه در قانون اساسی جدید در همه پرسی روز شنبه رای منفی خواهد داد.

«عبدالمنعم ابوالفتوح» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: حزب «مصر قوی» از ملت می‌خواهد که در همه‌پرسی روز شنبه به پیش‌نویس قانون اساسی جدید رای «منفی» بدهند.

بر اساس این گزارش، حزب اسلام‌گرای میانه‌رو «مصر قوی» آغاز تبلیغات منفی علیه تصویب پیش‌نویس قانون اساسی جدید را تایید کرد و مدعی شد که قانون اساسی جدید اهداف انقلاب ۲۵ ژانویه را محقق نمی‌سازد.

موسس حزب مصر قوی همچنین تصریح کرد: این حزب شیوه تدوین و تصویب این سند ملی را محکوم و از اینکه احزاب سیاسی را وادار به پذیرش وضع موجود کرده‌اند، انتقاد می‌کند.

«حزب اصلاح و توسعه» خواستار مشارکت مردمی و اعطای رأی منفی شد

نماینده سابق پارلمان و رئیس حزب اصلاح و توسعه و عضو مستعفی مجلس موسسان تاکید کرد که تصمیم دارد در همه‌پرسی قانون اساسی شرکت کرده و به آن رأی «نه» بدهد.

«محمد انور السادات» افزود: این موضع صریح من است و من از مردم می‌خواهم که خواه موافق و یا مخالف در همه‌پرسی شرکت کنند و به نتایج صندوق رأی احترام بگذارند.

حزب الوفد: پایبند تصمیمات «جبهه نجات ملی» هستیم

«السید البدوی» رئیس حزب الوفد که دیروز با «محمد مرسی» دیدار کرد، تاکید کرد که این حزب پایبند مواضع جبهه نجات ملی و تصمیمات آن در خصوص قانون اساسی و همه‌پرسی است.

وی تاکید کرد که به تعویق افتادن همهپرسی قانون اساسی باب گفتوگوی ملی برای رسیدن به قانون اساسی مورد توافق ملی را باز میکند