به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، طبق گزارش سازمان اطلاعات ملی آمریکا پاکستان دوازدهمین کشور بحران زده در جهان است.

در این گزارش ۲۰ سال آینده کشورهای مختلف جهان پیش بینی شده که طبق آن افغانستان، پاکستان، بنگلادش و سومالی به علت نداشتن برنامه‌ریزی درست برای اداره کشور و دولت‌های ضعیفی که روی کار می‌آیند با کمبود انرژی و مایحتاج اولیه زندگی مردم مواجه می‌شوند.

این گزارش می‌‌افزاید: افراط‌گرایی و جنگ فرقه‌ای در پاکستان افزایش می‌یابد.

سازمان اطلاعات ملی آمریکا معتقد است که هند و پاکستان نمی‌توانند با هم به توافق برسند و اگر جنگی بین ۲ کشور اتفاق بیفتد هر یک از این کشورها از سلاح هسته‌ای استفاده می‌کنند.

طبق این گزارش، هند برخلاف پاکستان به سرعت در زمینه‌های اقتصادی پیشرفت می‌کند اما چین با کمک‌های نظامی خود به پاکستان مقدمات پیشرفت نظامی این کشور را فراهم خواهد کرد.

همچنین در این گزارش آمده است، ممکن است پاکستان، عربستان و سایر کشور‌های عربی را مجهز به سلاح هسته‌ای کند.

بر اساس این نظر سنجی، بعد از خروج ناتو از افغانستان این کشور به میدان جنگ و رقابت هند و پاکستان تبدیل می‌شود.

با این حال، در پایان این گزارش تصریح شده است که اگر پاکستان بتواند وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد و روابط تجاری با هند و کشورهای همسایه را گسترش دهد، نیازی به کمک‌های مالی آمریکا ندارد.

این گزارش آینده کشورهای جهان را تا ۲۰ سال آینده یعنی ۲۰۳۰ میلادی پیش‌بینی کرده است.

پنتاگون پاکستان را به تضعیف امنیت افغانستان متهم کرد

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد پاکستان را به تضعیف تلاش ها برای تقویت امنیت افغانستان متهم کرد.

وزارت دفاع آمریکا در این گزارش که به پارلمان این کشور ارائه کرد، مدعی شده است که آمریکا در حذف طالبان از افغانستان موفق بوده است اما طالبان با عبور از مرز در خاک پاکستان مخفی شدند.

به گفته پنتاگون، مقامات پاکستانی تمایلی برای مقابله با پناهگاه‌های طالبان در این کشور ندارند.

پنتاگون در این گزارش می‌افزاید: پاکستان با پناه دادن مستمر به گروه‌های شورشی افغانستان و ناکام کردن تلاش‌های این کشور برای ممنوعیت استفاده از مواد و قطعات ساخت مواد منفجره امنیت افغانستان را تضعیف می‌کند.

وزارت دفاع آمریکا اگرچه در این گزارش بر بهبود رابطه واشنگتن - اسلام‌آباد تأکید دارد اما در عین حال، پناهگاه‌های طالبان در این کشور را تهدیدی برای نیروهای خارجی و داخلی در افغانستان دانسته است.

طبق این گزارش، پاکستان از منافع آمریکا دفاع کرده است اما در عین حال در حل دیگر مشکلات ناکام مانده است.

پنتاگون، پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در پاکستان و فساد و ضعف دولت افغانستان را از دلایل عدم پیشرفت این کشور دانسته است.

تصویب قوانین جدید برای مجازات تروریست‌ها در پاکستان

مجلس پاکستان قوانین جدید برای دستگیری و مجازات گروه‌هایی که از کودکان برای انجام عملیات‌های انتحاری استفاده می‌کنند در نظر گرفت.

قوانین مورد نظر بعد از تصویب در مجلس برای اجرا در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

«مجتبی کهرل» نماینده پارلمانی وزارت کشور پاکستان، موضوع تصویب قوانین برای جلوگیری از سوء استفاده از کودکان برای انجام عملیات تروریستی را مطرح کرد که با موافقت مجلس تصویب شد.

گروه‌های تروریستی از سال ۲۰۰۲ از کودکان در عملیات‌های تروریستی استفاده می‌کردند اما دادگاه قوانینی برای مجازات کودکان یا کسانی که از آنان سوءاستفاده می‌کردند نداشت و بیشتر این افراد با آزادی از زندان جنایات خود را ادامه می‌دادند.

اما با تصویب قوانین جدید حکم اعدام برای تمام کسانی که در عملیات تروریستی شرکت دارند تصویب شده است.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در مجلس تشکیل یک سازمان اطلاعات بین المللی برای مبارزه با تروریسم است که این موضوع نیز با موافقت تمام اعضای مجلس تصویب شد.

در حال حاضر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و هند شاخه‌های بین‌المللی بسیار قدرتمندی دارند.

از این پس شاخه‌ای از سازمان اطلاعات پاکستان با نام «پاکستان میری تایم سکورتی ایجنسی»(سازمان امنیت اطلاعات ناوگان دریایی پاکستان) این وظیفه را بر عهده دارد.

این سازمان بسیار شبیه به سربازان نیروی دریایی آمریکا که برای کشتن بن لادن اعزام شدند عمل می‌کند.

سفر رهبران «حریت» کشمیر به پاکستان

یک هیئت از رهبران کشمیری مستقر در طول خط دیورند پس از چهار سال، برای اولین بار شنبه هفته آینده(۲۵ آذر) به پاکستان سفر می‌کنند.

گزارشات حاکی از آن است که «مولوی عمر فاروق» رهبر «کنفرانس حریت همه احزاب» و سایر رهبران میانه رو کشمیر در این هیئت حضور خواهند داشت.

البته «سید علی گیلانی» که جناح مستقل کنفرانس حریت را در اختیار دارد از پذیرفتن دعوت دولت پاکستان برای سفر به این کشور خودداری کرده و آنرا چیزی بیش از یک فرصت برای گرفتن عکس یادگاری ندانسته است.

برخی کارشناسان این سفر را نشانه‌ای از بهبود مناسبات میان اسلام آباد و دهلی نو می‌دانند.

این هیئت قرار است با نخستوزیر، وزیر خارجه و سایر مقامات بلندپایه پاکستان دیدار کند.