به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، ریاض صقر پژوهشگر استراتژیک سوریه پیش بینی کرد که تفاهم بین المللی برای حل بحران سوریه تا ماه مارس آینده(اسنفد ماه) محقق شود.

وی گفت: نشانه های این تفاهم پس از دیدار اخیر وزرای خارجه آمریکا و روسیه با شرکت اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نمایان شد.

صقر افزود: دیدار پنج روز قبل بوگدانف با سفیر آمریکا در مسکو و دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با هیلاری کلینتون همتای آمریکایی اش در مقر ناتو در بروکسل به خاطر تماس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا بود.

وی تصریح کرد: دو طرف زمانی را برای دیدار وزرای خارجه دو کشور برای بحثدرباره سوریه مشخص کردند که اخضر الابراهیمی به آن دعوت شد.

صقر که با العالم گفتگو می کرد، به تلاش روسیه در رایزنی با آمریکا برای حل بحران سوریه و نشان دادن چراغ سبز به الابراهیمی برای فعالیت در این زمینه اشاره کرد.

پژوهشگر استراتژیک سوریه در عین حال به مطالب انتشار یافته در مطبوعات فرانسه، انگلیس، آمریکا و حتی آلمان اشاره کرد که از کمک جدید نظامی به مخالفان و آماده سازی آنها برای یک عملیات بزرگ در شمال سوریه خبر می دهد که از لبنان، اردن و ترکیه آغاز می شود.

به گفته وی، هدف از انتشار اینگونه مطالب ترساندن مردم سوریه است، چون کشورهای مزبور از زمان شروع بحران تاکنون لحظه ای از مسلح سازی مخالفان دست بر نداشته اند و تنها کمبود مخالفان مسلح اکنون فقط در زمینه هواپیما و تانک است.

این شخصیت سوری یادآور شد: برخی سازمانهای اطلاعاتی منطقه و جهان تحت عنوان توزیع کمکهای بشردوستانه در مناطق مرزی اردن و سایر مناطق فعالیت داشته و اقدام به آموزش تروریستها و پشتیبانی از آنها می کنند، اما این اقدامات برای شکست ملت سوریه بی اثر است و حل بحران سوریه بیشتر از ماه مارس(اولین ماه از سال ۲۰۱۳ میلادی) به طول نمی انجامد.

صقر افزود: همه تلاشها برای سرنگونی نظام دمشق به خاطر انسجام نظام، ارتش و ملت با یکدیگر با شکست روبرو شده است. دشمنان کوشیدند در سطوح نظامی در سوریه مداخله کنند، اما به خاطر قدرت سوریه و همبستگی ملت و ارتش آن با وجود حملات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، موفق نشدند

بازگشایی کامل مسیر فرودگاه دمشق

خبر دیگر اینکه رسانه ها اعلام کردند مسیر فرودگاه دمشق پس از حمله اخیر شورشیان مسلح به آن و دخالت ارتش به صورت کامل ایمن شد و پروازها به روال عادی خود بازگشته است.

حسین مرتضی خبرنگار شبکه العالم در دمشق به نقل از منابع مطلع سوری از پایان عملیات موفقیت آمیز ارتش در راندن شورشیان از جاده فرودگاه بین‌المللی دمشق خبر داد.

گفتنی است شورشیان دو هفته پیش عملیات گستردهای را برای تصرف فرودگاه و جاده منتهی به دمشق شروع کردند که با ورود یگانهای زبده ارتش سوریه با دادن تلفات سنگین ناچار به فرار به باغهای منطقه غوطه شرقی شدند.