به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه ای علیه اظهارات اخیر " حسین امیرعبداللهیان " معاون وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران در مسکو موضع گیری کرد.

بیانیه وزارت‌خارجه بحرین درباره اظهارات معاون وزیرخارجه ایران

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، وزارت امور خارجه این کشور با صدور بیانیه ای اظهارات اخیر " حسین امیرعبداللهیان " معاون وزیر امور خارجه ایران درباره استفاده رژیم منامه از گازهای سمی علیه مخالفان را محکوم کرد.

وزارت خارجه بحرین با وجود گزارشهای موثق درباره استفاده از گاز اشک آور و سمی از سوی نیروهای امنیتی علیه مردم بحرین، مدعی شده این مواضع، ادعاهایی دروغین است.

وزارت خارجه بحرین همچنین بدون توجه به موضوع ورود نیروهای امنیتی سعودی به این کشور و مشارکت آنها در سرکوب مخالفان، مدعی شده که منامه مخالف هر گونه دخالت در مسائل داخلی این کشور است.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که به تازگی به مسکو سفر کرده، با مقامات روسی درباره راه حلهای سیاسی پایان بحران سوریه گفتگو کرده است. وی در موضعی روشن با اشاره به استفاده رژیم منامه از گازهای سمی علیه مخالفان اشاره کرد و خواستار توقف اقدامات ضد حقوق بشری در این کشور شد.

رایزنی تهران و مسکو برای حل بحران سوریه

از سوی دیگر، روزنامه الصباح عراق امروز در گزارشی با اشاره به مذاکرات روز گذشته " نبیل العربی " و " اخضر ابراهیمی " نوشت: دبیرکل اتحادیه عرب و فرستاده سازمان ملل به سوریه درباره طرح شش ماده ای ایران برای حل بحران سوریه گفتگو کردند. این در حالی است که مقامات پکن هم از راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه دفاع کرده اند.

منابع آگاه دیپلماتیک در اتحادیه عرب اعلام کردند: طرح ایران برای حل بحران سوریه، موضوع اصلی مورد بحثالعربی و ابراهیمی در مقر اتحادیه عرب در قاهره بود.

رسانه های مختلف عربی از جمله شبکه های العربیه، الجزیره، المیادین نیز امروز به رایزنیهای ایران و روسیه برای حل بحران سوریه توجه داشتند و اظهارات حسین امیرعبداللهیان را در این باره پوشش دادند.

بازتاب بازگشت تاجیک به تهران

رسانه های عربی امروز در گزارشهای مختلفی به بازگشت نصرت الله تاجیک دیپلمات ایرانی که شش سال در کشور انگلیس در حصر خانگی به سر برد اشاره کرده اند.

شبکه خبری الجزیره امروز در گزارشی با اشاره به آزادی تاجیک با میانجیگری مقامات عمان، اعلام کرد: این دیپلمات ایرانی پس از موفقیت آمیز انجام شدن میانجیگری عمان با دولت انگلیس، به مسقط آمد.

بنابر این گزارش، وی بلافاصله پس از ورود تاجیک به مسقط، " محمد سیبویه " سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان که به استقبال وی رفته بود در فرودگاه تاکید کرد: تاجیک که شش سال پیش برای تکمیل تحصیلات عالی خود به انگلیس سفر کرده بود، بازداشت شد و اتهاماتی ساختگی به وی وارد آمد.

الجزیره در ادامه گزارش خود پرونده بازداشت شش ساله تاجیک در انگلیس را از زوایای مختلف مورد توجه قرار داده است.

خبرگزاری النشره لبنان در این باره نوشت: سفیر سابق ایران در اردن پس از شش سال اقامت اجباری در لندن به تهران بازگشت.

روزنامه الیوم السابع مصر نیز در گزارشی اعلام کرد: دیپلمات ایرانی پس از سالها با میانجیگری مقامات عمان آزاد شد و به تهران بازگشت.