به گزارشافکارنیوزبه نقل از فارس، کمیته اسرای گروه‌های ملی و اسلامی فلسطین ۳ یادداشت درباره اوضاع اسرای اعتصاب‌کننده غذا را به نماینده دبیرکل سازمان ملل، مدیر دفتر فرعی کمیساریای عالی حقوق بشر و نماینده کمیته جهانی صلیب سرخ ارائه کرد.

در این سه یادداشت، تصمیمات و قوانین نژادپرستانه رژیم صهیونیستی از جمله بازداشت اداری، بازداشت مجدد اسرای آزادشده، محرومیت اسرا از ابتدائی‌ترین حقوق انسانی که معاهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی و حقوق بشری بر آن تاکید دارند، محکوم شده است.

در این یادداشت‌ها به اوضاع اسرای فلسطینی بویژه اعتصاب‌کنندگان غذا اشاره و آمده است: اسرای فلسطینی در معرض خطرناک‌ترین برنامه مرگ تدریجی در زندان‌های رژیم اشغالگر اسرائیل قرار دارند و از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محروم هستند و همین عوامل باعثشده است که برخی از آنها وارد نبرد «شکم‌های خالی» در محکومیت و اعتراض به سیاست‌های نژادپرستانه این رژیم شوند.

در این یادداشت به اعتصاب غذای «ایمن شروانه» و «سامر العیساوی» اشاره شده و آمده است که اقدامات و تجاوزات اداره زندان‌های اسرائیل علیه اسرا در سطح جنایت جنگی است و در همین راستا این رژیم تعدادی از اسرا را بیش از ۱۳ سال است در سلول‌های انفرادی حبس کرده است.

کمیته اسرای گروه‌های ملی و اسلامی از طرف‌های مربوطه، شورای حقوق بشر بین‌المللی، سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی خواست تا کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای بررسی اوضاع اسرای فلسطینی اعتصاب‌کننده غذا و وضعیت جسمانی آنها اعزام کنند.

محکومیت تجاوز صهیونیست‌ها علیه سامر عیساوی

از سوی دیگر موسسه مهجة القدس حمله نیروهای رژیم صهیونیستی علیه «سامر العیساوی» اسیر اعتصاب‌کننده غذا در مقر دادگاه اسرائیل در مقابل دوربین‌های رسانه‌ها را محکوم کرد.

در بیانیه این موسسه آمده است که این رفتار تحریک‌آمیز نیروهای اشغالگر بدون شک مقدمه‌ای برای حماقت‌های جدید اسرائیل علیه اسرای اعتصاب‌کننده غذا در تلاش برای متوقف کردن اعتصاب آنهاست زیرا این اسرا با پایداری خود سیاست سرکوبگرانه دشمن و در رأس آن سیاست بازداشت اداری و بی‌توجهی به درمان اسرا را رسوا کردند.

این موسسه تاکید کرد که این رفتارهای اسرا ممکن نیست بدون واکنش محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گیرد و ملت فلسطین هرگز به رژیم اشغالگر اجازه نخواهد داد به شکنجه اسرا ادامه دهد.

در این بیانیه از همه نهادهای حقوقی و سازمان‌های حقوق بشر خواسته شده است که به وظایف اخلاقی و حقوقی خود در حمایت از اسرای فلسطینی در بند زندان‌های رژیم اشغالگر عمل کرده و برای توقف همه سیاست‌های ممنوعه بین‌المللی علیه اسرای فلسطین اقدام کنند.

موسسه مهجة القدس از آحاد ملت قهرمان فلسطین خواست تا سکوت خود را شکسته و خشم خود از درد و رنج اسرا را بیان کنند.

تظاهرات دانشجویی در محکومیت اسرای اعتصاب‌کننده غذا

ده‌ها نفر از دانشجویان دانشگاه‌ها صبح امروز بنا به درخواست انجمن اسلامی در دانشگاه الازهر واقع در غرب شهر غزه به منظور اعلام همبستگی با اسرای اعتصاب‌کننده غذا، تظاهرات کردند.

تظاهرات‌کنندگان تصاویر اسرای اعتصاب‌کننده غذا و پلاکاردهایی در محکومیت بازداشت اداری در دست داشتند و با سر دادن شعارهایی آزادی فوری این اسرا را خواستار شدند.

«خالد البطش» از رهبران جنبش جهاد اسلامی در این باره گفت: مقاومت و جهاد تنها گزینه برای احقاق حقوق و آزادسازی اسراست.

وی بر ضرورت تلاش گروه‌های مقاومت فلسطین برای به اسارت گرفتن سربازان اسرائیلی جهت مبادله آنها با اسرای فلسطین تاکید کرد.

البطش همچنین مردم فلسطین و نیروهای مجاهد آن را به وحدت و یکی کردن صفوف و نیز تداوم راه جهاد و مقاومت تا آزادسازی سرزمین فلسطین و همه اسرای در بند زندان‌های رژیم اشغالگر فراخواند.

وی تصریح کرد که قضیه اسرا از جمله مسائل سرنوشتساز ملت فلسطین و همانند قضیه قدس و آوارگان است و ما از ملتها و دولتهای عربی میخواهیم که به قضیه فلسطین به عنوان قضیه اصلی امت توجه نمایند و برای کاهش درد و رنج اسرای در بند زندانهای رژیم اشغالگر تلاش کنند.