به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، اسماعیل هنیه نخست وزیر مردمی فلسطین ورود هیات بلند پایه ورزشی مصری به نوار غزه را نشانگر اعلام لغو تحریم ورزشی این منطقه از سوی مصر و کشورهای عربی خواند.

وی امروز در دیدار با یک هیات بلند پایه ورزشی به ریاست فاروق العامری وزیر ورزش مصر در منزلش واقع در اردوگاه الشاطی غزه این سفر را یک اقدام تاریخی خواند و گفت: پیشتازی مصر در تمامی زمینه ها و جبهه های عربی و اسلامی امری شناخته شده است.

هنیه در دیدار با این هیات ۷۰ نفره که تعدادی از اعضای مجلس شورای مصر نیز در آن حضور داشتند، یادآور شد: نوار غزه در گذشته در تمامی حوزه ها تحت مدیریت مستقیم مصر بود و فلسطین در تمامی رویارویی ها تحت حمایت طرف های مصری و عربی قرار داشت و مصر از سرزمین و میراثامت حراست می‌کرد.

وی خاطرنشان ساخت: ما در فلسطین زندگی کرده ایم، ولی به دست استادان مومن و متعهد مصری تربیت شده ایم، مصری ها خدمات زیادی برای فلسطین کرده اند و خون بسیاری از مصری ها در جریان رویارویی با دشمن صهیونیستی در قدس و فالوجه و غزه ریخته شده است.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از این رهبر فلسطینی نوشت: به برادران مصری خود می گویم که حتی شما در پیروزی مقاومت در جریان جنگ ۸ روزه اخیر شریک هستید، موضع رهبران و ملت مصر دشمن صهیونیستی را نقره داغ کرد، مصر همچنان به نقش و تعهدات و انقلاب و راه شهدای خود پایبند است، این کشور هرگز به صهیونیست‌ها اجازه نخواهد داد که نوار غزه را جولانگاه خود قرار دهند.

این مقام بلند پایه فلسطین تصریح کرد: مصر حکم سر را برای جهان عرب دارد و ثبات و امنیت جهان عرب در گرو ثبات و امنیت مصر است، اگر مصر امنیت نداشته باشد فلسطین نیز امنیت نخواهد داشت، هنگامی که مصر قوی باشد، فلسطین نیز اقتدار خواهد داشت و احساس امنیت خواهد کرد.

هنیه اظهار داشت: خداوند بلند مرتبه را شاکریم که عمده ترین پرونده فلسطینی(انعقاد قرارداد مبادله اسرای فلسطینی) به مصر سپرده شد، قراردادی که در سایه پایداری ملت فلسطین و نقش آفرینی عظیم قاهره به ثمر نشست.

وی یادآور شد: مصر هم اکنون یک پرونده دیگر فلسطینی را در دست دارد و آن هم آشتی ملی است از همین جا پیامی را به رهبران و ملت مصر می دهیم و آن اینکه احیای وحدت ملی یک گزینه راهبردی است و باید هر چه زودتر شکاف داخلی را ترمیم کرد تا بتوانیم در سایه آن یک دولت یکپارچه و ملی تشکیل دهیم.

این مقام فلسطینی با تشکر از مصر و شخص محمد مرسی رئیس جمهور این کشور تاکید کرد: مصر همچنین در زمینه بازسازی نوار غزه نقش آفرینی می کند و مصالح ساختمانی مورد نیاز را وارد این منطقه می کند و امروز نیز مقادیر قابل توجهی سوخت قطری از طریق مصر وارد باریکه غزه شده است.

هنیه یادآور شد: غزه همواره از امنیت مصر حراست خواهد کرد، امنیت مصر در واقع امنیت ماست و ثبات آن در حقیقت ثبات ماست.

از سوی دیگر، وزیر ورزش مصر از دولت هنیه و ملت فلسطین به خاطر استقبال گرم و باشکوهشان از این هیات تقدیر و تشکر کرد. عامری فاروق افزود: عمده ترین هدف این هیات لغو تحریم ورزشی فلسطین است.