به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در جلسه تحقیق و تفحص کمیته روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان چهارماه پس از حمله به کنسولگری واشنگتن در بنغازی از خود دفاع کرد.

کلینتون گفت: چه فرقی می‌کند که این حمله در واکنش به اعتراض تظاهرکنندگان به فیلم توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام(ص) اتفاق افتاده باشد یا تصمیم برنامه‌ریزی شده عده‌ای برای کشتن کارمندان کنسولگری؛ مهم این است که ما تمهیداتی بیندیشیم که چنین وقایعی دیگر تکرار نشود.

او هم‌زمان با پذیرفتن مسئولیت عدم هماهنگی و مدیریت در این حمله، تاکید کرد که شخصا از درخواست سفیر آمریکا در ماه‌های پیش از این حمله برای حضور نیروهای امنیتی بیشتر جهت حفاظت از ساختمان کنسولگری اطلاع نداشته است.

کلینتون در دو جلسه تحقیق و تفحص در مجالس سنا و نمایندگان که در مجموع پنج ساعت به طول انجامید، به سوالات متعدد نمایندگان پاسخ داد و در پاره‌ای از اوقات پاسخ‌های او با ابراز احساسات شخصی‌اش همراه شد. او در هنگام یادآوری زمانی که خبر کشته شدن سفیر آمریکا را به خانواده‌اش اطلاع داده بود، چشمانش پر از اشک شد.

جلسه تحقیق و تفحص درباره حمله به کنسولگری واشنگتن در بنغازی ابتدا قرار بود روز دهم ژانویه برگزار شود اما به خاطر بستری شدن کلینتون در بیمارستان به تاخیر افتاد.

کشته شدن سفیر و سه کارمند دیگر کنسولگری آمریکا در یازدهمین سالگرد حمله ۱۱ سپتامبر، خیلی زود به یک بحران سیاسی برای دولت اوباما تبدیل شد.

جمهوری‌خواهان در روزهای پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری، کاخ سفید و وزیر امور خارجه را به کم‌کاری در حفاظت از کنسولگری آمریکا متهم کردند.

آنها همچنین دولت اوباما را به خاطر گفت‌وگوی تلویزیونی سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل که در آن گفته بود حمله به سفارت آمریکا در دومین شهر بزرگ لیبی نتیجه تظاهرات خودجوش در اعتراض به انتشار فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام(ص) بوده است، شدیدا مورد انتقاد قرار دادند.

رایس دو ماه بعد از این واقعه پذیرفت که آن اطلاعات درست نبوده است ولی تلاش عمدی برای گمراه کردن افکار عمومی را تکذیب کرد.

رایس یکی از کاندیداهای اصلی کاخ سفید برای جایگزینی کلینتون در سمت وزیر خارجه بود اما وی پس از انتقادهای گسترده جمهوری‌خواهان از باراک اوباما درخواست کرد او را به عنوان وزیر امور خارجه معرفی نکند.

یک سناتور جمهوری‌خواه در این جلسه به کلینتون گفت، اگر او جای رییس‌جمهور بود، وزیر خارجه را به خاطر نخواندن پیام محرمانه سفیر کشته شده آمریکا در لیبی که خواستار تقویت نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنسولگری شده بود، از کار برکنار می‌کرد.

در پاسخ، کلینتون گفت: سالانه بیش از یک میلیون پیام محرمانه از سفارت‌های آمریکا در سراسر جهان به وزارت خارجه می‌رسد و من فرصت نمی‌کند همه آن‌ها را بخوانم.

در همین حال، کلینتون با اشاره به درگیری‌های کشور مالی اعلام کرد: اجازه نمی‌دهیم شمال مالی به پایگاه تروریستی تبدل شود.

کلینتون

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن دفاع از حمایت بین‌المللی از مالی در جنگ با تروریست‌ها گفت: کمپین رو به گسترش بین‌المللی علیه شبه‌نظامیان شمال مالی پاسخی به تهدیدی بسیار جدی محسوب می‌شود.

کلینتون افزود: نمی‌توانیم اجازه دهیم که شمال مالی به بندری امن برای شبه‌نظامیان تبدیل شود. اوضاع امنیتی شمال مالی به دلیل تسلیحاتی که از لیبی خارج شده، پیچیده شده است.

به گفته وی، سلاح‌های لیبی پس از سقوط معمر قذافی، ‌ دیکتاتور پیشین این کشور، به چنگ شبه‌نظامیان مالی افتاده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت: برخی از این سلاح‌ها در حمله اخیر افراط‌گرایان به تأسیسات گازی شهر «ان امیناس» الجزایر به کار گرفته شده است. شکی نیست که تروریست‌های الجزایر سلاح‌های خود را از لیبی آورده بودند. شکی نیست که بازماندگان شاخه القاعده در مغرب نیز سلاح‌های خود را از لیبی به غنیمت بردند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت، آمریکا باید خود را برای خطراتی آماده کند که گروه‌هایی مانند گروه یاد شده می‌توانند به وجود بیاورند. این گروه‌ها می‌توانند در صورت قدرت گرفتن مستقیما به منافع آمریکا آسیب برسانند.

کلینتون در کمیسیون امنیت خارجی سنا تصریح کرد: نمی‌توانید بگویید چون آنها تاکنون کاری انجام نداده‌اند، پس در صدد انجام کاری هم نیستند.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به توانایی افراطگرایان برای انجام اقدام جنایتکارانه، تأکید کرد که آمریکا باید استراتژی بهتری در برخورد با خطرات احتمالی در پیش بگیرد.