سرویس بین الملل افکارنیوز _ یکی از دیپلمات های سابق سوریه که در کنسولگری این کشور در جده عربستان کار می کرد، در یک گفتگو با الحیت مدعی شد که یک گروهک وابسته به حزب الله لبنان قصد بمب گذاری در مکه مکرمه را در فصل حج داشته است.

عماد معین الحراکی دیپلمات جدا شده از دولت سوریه در مصاحبه با الحیات ادعا کرد که یک گروهک ۲۰ نفره از افراد حزب الله لبنان با هماهنگی شوقی الشماط معاون سابق کنسولگری سوریه در جده قصد بمب گذاری داشتند.
دیپیمات سابق سوریه خود را قهرمان ماجرا دانست و گفت که او پیش از انجام این طرح تروریستی در ۲۳ اکتبر گذشته مسئولان عربستان سعودی را از این موضوع مطلع کرده بود.

وی افزود: " معاون کنسولگری سوریه در جده مرا برای فرماندهی عملیات بمب گذاری در مکه همزمان با وقوف زائران در کوه عرفات تعیین کرد. "

الحراکی مدعی شد مقامات عربستان پس از آن ماجرا سه دیپلمات سوریه در جده را در ۲۵ اکتبر گذشته اخراج کردند. وی مدعی شد که دمشق به علت فاش شدن این عملیات حکم اعدام او را صادر کرده است!

سوریه تکذیب کرد
به گزارش سانا، سوریه گفته های یکی از دیپلمات های سابق خود را در مصاحبه با روزنامه الحیاه مبنی بر بمب گذاری در مکه مکرمه را در فصل حج تکذیب کرد.

سانای سوریه به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه این کشور، خبر تصمیم دولت سوریه برای بمب گذاری در مکه مکرمه در موسم حج و همچنین فعالیت برای بمب گذاری در پمپ بنزین های عربستان، تکذیب کرد.

این منبع آگاه تاکید کرد، ادعای این فرد که او برای بمب گذاری انتخاب شده بود، کاملا دروغ است؛ چرا که وی در آن زمان از دیپلمات های سوریه نبوده است و پیش از آن در کنسولگری سوریه در جده خدمت می کرده است.

همچنین وی اذعان کرد که سوریه همواره به تامین امنیت در عربستان و اماکن مقدس آن متعهد است. این منبع آگاه هدف از انتشار چنین اخباری را هدف قرار دادن روابط بین سوریه و عربستان عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، وهابی ها و سلفی های عربستان در تلاشند تا با انتشار اخبار دروغ ، مزدوران وهابی را برای حضور در سوریه تحریک کنند.