به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، جان کری که در چهار سال گذشته ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را بر عهده داشت، پس از ادای سوگند به کابینه باراک اوباما خواهد پیوست.


کری ۶۹ ساله نزدیک به سه دهه عضو مجلس سنای آمریکا بوده و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد حزب دمکرات از جرج بوش شکست خورد.


او در جوانی در جنگ ویتنام خدمت کرد و سپس به عنوان یک فعال ضد‌جنگ وارد عرصه سیاسی آمریکا شد.


جان کری در چهار سال گذشته با سفر به کشورهای شاهد درگیری مانند افغانستان، پاکستان و سودان به طور غیررسمی به بازوی سیاست خارجی دولت باراک اوباما تبدیل شده بود.


جان کری نخستین گزینه وزارت در دوره جدید ریاست‌جمهوری اوباما و نخستین عضو تیم امنیت ملی او است که از مجلس سنا رأی اعتماد می‌گیرد.


رأی اعتماد مجلس سنای آمریکا به جان کری پس از آن اعلام شد که کمیته روابط خارجی این مجلس سنا روز سه‌شنبه با انتصاب وی به عنوان وزیر امور خارجه موافقت کرد.


انتصاب کری به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا با ۹۴ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تایید شد.


مجلس سنای آمریکا فردا(پنج‌شنبه) بررسی صلاحیت سناتور سابق جمهوری‌خواه، چاک هیگل را برای تصدی وزارت دفاع این کشور آغاز خواهد کرد.


پیش‌بینی می‌شود، تأیید وزارت هیگل به سهولت کری نباشد زیرا موضع‌گیری‌های پیشین او درباره فعالیت لابی‌های طرفدار اسرائیل و تحریم ایران به شدت مورد انتقاد همکاران سابق جمهوری‌خواه او است.


جان کری هفته گذشته در میان همکاران خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنا حاضر شد تا به سوال‌های آن‌ها پاسخ دهد.


وی در سخنان خود خواهان برقرار کردن تفکر تازه در سیاست‌گذاری خارجی آمریکا شد و گفت، سیاست خارجی کشورش نباید تنها به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین و اعزام نیروی نظامی به نقاط مختلف جهان تعریف شود.


دوره وزارت هیلاری کلینتون جمعه، اول فوریه به پایان می‌رسد و کری پس از ادای سوگند، عهده‌دار وزارت امور خارجه خواهد شد. بدین ترتیب جان کری روز جمعه از نمایندگی سنا استعفا خواهد داد.


گمانهزنیهایی درباره احتمال کاندیداتوری کلینتون در انتخابات آتی ریاستجمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است