به گزارش افکارنیوز به نقل از العالم، در پی انتشار خبر دعوت " مسعود بارزاني " رئيس منطقه كردستان عراق از قرضاوي در رسانهها، "علي العلاق " دبير كابينه عراق امروز (پنج شنبه) اعلام كرد: در شرايط كنوني كه عراق درگير آن است، سفر قرضاوي و ديگران به هيچ وجه پذيرفتنی نيست؛ زيرا طبق اصول و قوانین بین المللی، رسيدگي به مسائل داخلي كشورها بايد در داخل اين كشورها صورت گيرد.
منابع خبری همچنین تأکید کرده بوند که قرضاوی پس از ورود به کردستان راهی استان الانبار خواهد شد، و در میان تظاهر کنندگان این شهر سخنرانی خواهد کرد.
" العلاق " به مرکز اطلاع رسانی عراق گفت: مشکلاتی که در عراق وجود دارد، خواسته‌ها و مطالباتی مردمی هستند و دولت عراق به این خواسته ها رسیدگی خواهد کرد، بنابراین هیچ توجیهی برای ورود طرف های خارجی و بیگانه وجود ندارد به ویژه کسانی که هیچ درکی از اوضاع این کشور ندارند، و جز گل آلود کردن آب و عمیق تر کردن مشکلی که دامن تمام منطقه را گرفته است، کاری انجام نمی دهند.
العلاق تاکید کرد: عراق نمی خواهد که هر یک از جناح‌های داخلی برای تحقق خواسته های خود از طرف های بیگانه یاری جوید زیرا چنین مساله ای برای همگان خطرناک خواهد بود.
از سوی دیگر، انتشار خبر دعوت " مسعود بارزانی " رئیس منطقه کردستان عراق از یوسف قرضاوی برای سفر به این منطقه با واکنش منفی کردها همراه شده است.
علت این امر مواضع قرضاوی است که از یک سو برخلاف اصول و ارزش های انسانی و تمدنی است و از سوی دیگر وی در گذشته علیه مردم عراق و به ویژه کردها مواضع منفی اتخاذ کرده است.(سکوت قرضاوی و جماعتش درباره جنایات صدام به ویژه بمباران شیمیایی حلبچه و عملیات نسل کشی و زنده به گور کردن ۱۸۰ هزار کرد عراقی در عملیات موسوم به انفال).
" میدل ایست آنلاین " نیز اخیرا در مطلبی تأکید کرده است: ناظران بر این باورند که مواضع قرضاوی کاملا در راستای اهداف و مواضع قطر قرار دارد؛ و بر همگان روشن شده است که وی دین را ابزاری در راستای منافع حامیان و سرورانش قرار داده است و این امر مطابقت کامل مواضع وی درباره دخالت نظامی فرانسه در مالی با مواضع دولت قطر را مشخص می نماید.
در حالی که قرضاوی از دخالت نظامی فرانسه در لیبی و حمله به سوریه حمایت می کرد، امروزه دخالت آن کشور در مالی را مردود می داند؛ و بدین ترتیب از سازمان القاعده و گروههای وابسته به آن در مالی که زمانی شماری از این گروهک ها حامی رژیم سرنگون شده قذافی بودند حمایت می کند.