افکارنیوز

_ خبرگزاری کویت نوشت: «ویکتوریا نولاند» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «هنگامی که جو بایدن، معاون رئیس جمهور در مونیخ بود این مطلب را صریح اعلام کرد که آمریکا برای مذاکره دوجانبه با ایران در قالب نشست ۱ + ۵ در آلماتی، آماده است.»

وی افزود: «آنها(ایرانی‌ها) باید برای اینکه چگونه می‌خواهند در مذاکرات ۱ + ۵ چگونه پیش روند، تصمیم‌گیری کنند.»

نولاند تاکید کرد که ما بسیار امیدواریم که در این فرصتی که طی هفته‌های آینده داریم، ایران خود را برای برگزاری مذاکره پیرامون موضوعات اساسی آماده کند.

وی تصریح کرد که چه اینکه ایران بخواهد با همه ما(گروه ۱ + ۵) مذاکره کرده و چه بخواهد با آمریکا دو جانبه مذاکره کند، ما آمادگی داریم.

نولاند با اشاره به اینکه توپ اکنون در زمین ایران است و درصورت مشارکت ایران در مذاکرات، شدت تحریم‌ها کاسته می‌شود، ‌گفت: «ما همیشه گفته‌ایم هر اقدام ایرانی‌ها با اقدامی از سوی ما پاسخ داده می‌شود. بنا بر این تصمیم گیری با ایران است که بخواهد با مشارکت در مذاکرات از تحریم‌ها بکاهد.»

این در حالی است که مقام معظم رهبری روز گذشته به طور صریح با رد پیشنهاد مذاکره دو جانبه با آمریکا، تاکید کردند: «نو به میدان آمده‌های دولت آمریکا مانند دولت‌های سابق خود مجدداً مسئله مذاکره را تکرار کرده و می‌گویند توپ در زمین ایران است. توپ در زمین آمریکاست که باید پاسخ دهند مذاکره با فشار و تهدید و بدون حسن نیت چه معنایی دارد؟»

نولاند در ادامه به تکرار سیاست‌های پیشین کاخ سفید پرداخت و گفت که بدون پیشرفت در مذاکرات و حرکت در این زمینه، آمریکا همچنان به افزایش فشار‌های بین‌المللی اقدام می‌کند.

علی‌رغم همکاری‌های شفاف ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نولاند در پایان اظهار داشت که ایران باید شفاف عمل کرده و به نگرانی‌های جامعه بین‌الملل درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد.

رهبر معظم انقلاب روز گذشته در سخنانی صریح، پیشنهاد آمریکا برای برگزاری مذاکره دوجانبه با ایران را حیله‌گرانه دانستند و اظهار داشتند: «عده ای از روی ساده لوحی یا غرض از پیشنهاد مذاکره آمریکا خوشحال میشوند؛ مذاکره مشکلی را حل نمیکند. امروز اگر کسانی بخواهند سلطه آمریکا را مجددا درکشور برقرار کنند، ملت گریبان آنها را خواهد گرفت.»

ایشان تاکید کردند: «مذاکره برای اثبات حسن نیت است، در حالی که تمام رفتار آمریکا در عمل حاکی از سوء‌نیت است.»

پیش از این جو‌بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد برگزاری مذاکره دوجانبه با ایران در حاشیه نشست آتی ۱ + ۵ در قزاقستان خبر داده بود.

قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ هشتم اسفندماه در قزاقستان برگزار شود.