افکار

- پروفسور " هانس کوچلر " رئیس سازمان توسعه بین المللی اتریش در گفتگو با روزنامه " تودی زمان " چاپ ترکیه دلایل مخالفت اتحادیه اروپا با پیوستن ترکیه به این اتحادیه را اقتصادی خواند.

وی گفت: دلیل مقاومت اتحادیه اروپا در برابر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا هویت فرهنگی و اسلامی ترکیه نیست، بیشتر به خاطر مسائل اقتصادی است.

وی اظهار داشت: ورود نیروی کار ترکیه به بازار کار اروپا، کشورهای اروپایی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

در خبری دیگر، این روزنامه از توافق وزیران امور خارجه ترکیه و فرانسه برای تشکیل فصل ۲۲ در اتحادیه اروپا خبر داد.

" لوران فابیوس " وزیر امور خارجه فرانسه گفت این فصل که عنوان " سیاست های منطقه ای و ابزارهای ساختاری همکاری " را دارد، مسائل مربوط به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را پیگیری خواهد کرد.

همچنین به نوشته تودی زمان اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی ترکیه، کسر بودجه جاری این کشور در سال ۲۰۱۲ را ۴۸.۹ میلیارد دلار اعلام کرده است.

این کسری بودجه در سال ۲۰۱۱ حدود ۷۹ میلیارد دلار بوده است.

در خبری دیگر این روزنامه از دستگیری یکی از مظنونان انفجار دو روز پیش در نقطه مرزی بین ترکیه و سوریه خبر داد، حادثه ای که طی آن بر اثر انفجار یک کامیون بمب گذاری شده، ۱۴ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.

خبرگزاری " آناتولی " ترکیه به نقل از " فرانسیس ریکسیاردون " سفیر آمریکا در آنکارا نوشت: ما ترکیه را به عنوان پلی برای انرژی عراق می بینیم.

گفتنی است اظهارات سفیر آمریکا در حالی بیان می شود که فعالیت شرکتهای نفتی ترکیه در شمال عراق بدون مجوز دولت مرکزی عراق در ماه های گذشته سبب بروز تنش در روابط دو کشور شده است.

به نوشته روزنامه "حریت" چاپ ترکیه، "ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به انفجار دو روز قبل در دروازه مرزی سوریه و ترکیه گفت : اگر ترکیه از ما درخواست کند برای دفاع از این کشور هر کاری بتوانیم، چه به طور یکجانبه و چه از طریق ناتو انجام خواهیم داد.