افکار

- تعدادی از مردم و فعالان جامعه مدنی ولایت «بامیان» افغانستان در اعتراض به کشتار شیعیان پاکستان در کویته دست به تحصن و اعتصاب غذا زدند.

«عبدالله برات» یکی از فعالان جامعه مدنی در بامیان، در این خصوص اظهار داشت: کشتار شیعیان در کویته پاکستان نقض صریح حقوق بشر و ادامه نسل‌کشی هزاره‌ها است که از زمان «عبدالرحمن» در افغانستان آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

برات افزود: جامعه‌جهانی و دیده‌بان حقوق بشر باید قتل‌عام مردم هزاره در پاکستان و دیگر نقاط جهان را محکوم کرده و آن را به عنوان یک نسل‌کشی هدفمند به رسمیت شناخته و در تقویم بین‌المللی ثبت کند.

این فعال مدنی گفت: از دولت پاکستان، جامعه‌جهانی و دیده‌بان حقوق بشر و سایر نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر می‌خواهیم که در اسرع وقت نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کرده و عاملان آن را مطابق کنوانسیون جهانی حقوق بشر مجازات کنند.

فعالان مدنی بامیان با انتشار بیانیه‌ای، تأکید کرده‌اند که اعتصاب غذایی آنان نامحدود بوده و تا برآورده شدن خواسته‌های خود به آن ادامه می‌دهند.

در این بیانه، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است تا با برگزاری جلسه‌ای فوق العاده‌، این کشتار و قتل عام را به‌عنوان نسل‌کشی و جنایت جنگی به رسمیت شناخته و اقداماتی عملی را در این مورد اتخاذ کنند.

در ادامه بیانیه از سازمان ملل خواسته شده تا در صورت ناتوانی پاکستان در کنترل کشتار شیعیان، نیروهای نظامی حافظ صلح به این کشور اعزام کند.

به نقل از «بخدی نیوز»، واکنش‌ها به کشتار شیعیان در پاکستان در حالی در افغانستان اوج می‌گیرد که شماری از فعالان مدنی در کابل و برخی کشورهای اروپایی نیز اعلام کرده‌اند که در واکنش به این رویداد خونین، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

پیش از این «علی‌اکبر صالحی» وزیر خارجه ایران، «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان و «بان‌کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل کشتار شیعیان پاکستان را محکوم کردند.

شنبه شب، بر اثر وقوع یک انفجار قوی در نزدیکی محل برگزاری مراسم چهلم قربانیان انفجار تروریستی ماه گذشته در کویته، تعداد زیادی از زنان و کودکان و شهروندان شیعه این شهر جان خود را از دست دادند و حدود ۲۰۰ تن نیز زخمی شدند.

طبق آخرین گزارشات، تعداد تلفات این حادثه به ۸۴ تن رسیده و این در حالی است که احتمال افزایش این آمار وجود دارد.

ماه گذشته نیز در حادثه مشابهی در این منطقه بیش از ۲۰۰ تن که اغلب آنان از جامعه شیعی پاکستان بودند کشته و زخمی شدند.

پس از این انفجار، شیعیان پاکستان دست به تحصن و تظاهرات گسترده زدند و خواهان حضور ارتش در شهر کویته برای حفظ امنیت آن شدند.

بعد از این تحصن گسترده، نخست‌وزیر پاکستان با رهبران تحصن‌کننده شیعه وارد مذاکره شد که به دنبال آن دولت ایالتی بلوچستان منحل شد و کنترل این منطقه به استانداری داده شد؛ اما پس از یک دوره آرامش نسبی ۳۵ روزه بار دیگر این منطقه شاهد وقوع یک انفجار خونین دیگر بود.

برخی کارشناسان بر این باورند که وقوع حادثه اخیر در شهر کویته و عدم توانایی حکومت استانداری برای تأمین امنیت این منطقه ممکن است بار دیگر اعتراضات شیعیان و درخواست آنان برای استقرار ارتش در این منطقه را درپی داشته باشد.

شیعیان پاکستان سالها است که هدف حملات تروریستی گروههای شبهنظامی از جمله گروه تندرو لشکر جهنگوی قرار دارند و سال گذشته میلادی با بیش از ۴۰۰ کشته، خونینترین ماه برای جامعه اقلیت شیعی در این کشور بوده است.