صدها معترض ترک در اعتراض به اقدام دولت ترکیه برای محاکمه بیش از ۳۰۰ نفر به اتهام توطئه علیه دولت این کشور، در مقابل زندانی در حومه «استانبول» تظاهرات کردند که این تظاهرات با دخالت پلیس به درگیری منجر شد

افکار

- صدها معترض ترک روز دوشنبه مقابل زندانی که جلسه محاکمه ۳۰۰ فرد متهم به تلاش برای کودتا و سرنگونی ترکیه برگزار شده بود، تظاهرات برپا کردند و با پلیس درگیر شدند.

پلیس برای مقابله با معترضانی که تلاش می‌کردند از موانع روبروی زندان روستای «سیلیوری» عبور کنند، از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد. این روستا از روستاهای کوچک حومه استانبول است.

متهمان محاکمه روز دوشنبه را چهره‌های برجسته نظامی، افسران ارتش، وکلا، دانشگاهیان و خبرنگاران تشکیل می‌دادند. جکم نهایی این افراد قرار است طی هفته‌های آتی صادر شود.

حامیان دولت ترکیه برگزاری این دادگاه را گامی به سوی دموکراسی دانسته و گفتهاند که این اقدام به سنت مداخله سیاسی در ترکیه پایان میدهد، زیرا پیشتر یک ارتش پرقدرت، ۴ دولت را ظرف مدت ۵۰ سال فاقد صلاحیت کرده است. در مقابل منتقدان میگویند که این پروندهها بر اساس شواهد بسیار متزلزلی ساخته شده است و تنها با هدف انتقام از ارتش ترکیه دنبال میشود.

کد خبر: 195077