افکار

- در نگاه اول همه چیز عادی به نظر می‌رسد. حدود یک هفته به مذاکرات ایران با گروه ۱ + ۵ زمان باقی مانده و طرف غربی از بسته‌های پیشنهادی جدید خود برای ارائه به تهران و دریافت امتیاز در قبال آنها سخن می‌گوید.

تا اینجا، همه چیز طبق روال همیشگی به نظر می‌رسد اما در واقع، چنین نیست. نکته غیرعادی ماجرا نیز به یکی از مفاد بسته پیشنهادی غربی‌ها مربوط می‌شود. این بار ظاهرا قرار است شش کشور درگیر در مذاکرات هسته‌ای با ایران، از تهران بخواهند در برابر «لغو ممنوعیت تجارت طلا»، سایت غنی‌سازی فردو در نزدیکی قم را تعطیل کند.

ماجرا از همین جا شروع می‌شود. ۱۷ بهمن ماه بود که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد، در پی گفت‌وگوی تلفنی میان علی‌ باقری و هلگا اشمید، معاونان جلیلی و اشتون، ایران و ۱ + ۵ توافق کرده‌اند تا دور جدید گفت‌وگوها را ۸ اسفند سال جاری در قزاقستان برگزار کنند.

یک هفته بعد یعنی درست ۲۱ بهمن ماه بود که آمریکا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد که این تحریم‌ها معاملات فلزات گرانبها از جمله طلا با ایران را ممنوع کرد. هدف از این تحریم‌ها متوقف کردن مراودات تجاری ایران با ترکیه بود چراکه آنکارا یکی از اصلی‌ترین واردکنندگان گاز ایران بود که در قبال گاز، ‌ لیره ترک به ایران می‌‌داد و ایران نیز با لیره، شمش طلا خریداری می‌کرد. طلاهای خریداری شده از ترکیه پس از انتقال به دبی امکان تبدیل به پول‌های خارجی و انتقال به ایران را می‌یافتند. اما ترکیه اکنون از طرف آمریکا شش ماه فرصت دارد تا محدودیت‌های جدید را علیه ایران اجرایی و اعمال کند.

اما نکته پاراگراف فوق، نحوه مبادله ایران و ترکیه نیست بلکه زمانی است که این تحریم‌ها اعمال شده‌اند. در واقع، حدود ۵ روز بعد از اینکه زمان و مکان مذاکرات تهران و ۱ + ۵ مشخص و قطعی شد، آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه معامله طلا با ایران اعمال کرد و جالب‌تر اینکه یک هفته بعد از اعمال این تحریم‌ها، یعنی ۲۸ اسفند دیپلمات‌های اروپایی از شرط جدید غرب برای موفقیت مذاکرات خبر دادند و آن چیزی نبود جز «لغو تحریم‌های جدید علیه مبادله طلا» در قبال دریافت امتیاز «تعطیلی سایت غنی‌سازی‌ فردو»!

با این تفاسیر، ظاهرا، تحریم علیه مبادله طلا با ایران، با برنامهریزی قبلی در حد فاصل قطعی شدن زمان گفتوگو و تاریخ برگزاری آن اعمال شده. به این ترتیب به نظر میرسد غربیها، در آستانه برگزاری دور تازه گفتوگوها با ایران، تدبیری را اندیشهاند که بدون نیاز به عقب نشینی از اقدامات پیشین خود و نیز بدون نیاز به حذف تحریمهای قدیمیتر، امتیاز بزرگی چون تعطیلی سایت فردو را از تهران بگیرند