افکار

- وزارت خارجه روسیه گفته است شهروندان روس ساکن سوریه که مایل به ترک آن کشور هستند، می‌توانند با این هواپیماها به کشور بازگردند.

براساس گزارش های دریافتی بیش از ۴۰ تن کمک از جمله ژنراتورهای برق، چادر و مواد غذایی توسط این هواپیماها وارد سوریه شده است.

در همین حال وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای از اعزام ۴ ناو جنگی به منطقه مدیترانه خبر داده است.

قرار است این ناوهای جنگی به چندین ناو دیگر در این منطقه ملحق شوند.

وزارت دفاع در این بیانیه بدون ذکر جزئیات بیشتر، گفته است که این کشتی‌ها برای انجام " خدمات نظامی " به این منطقه اعزام شده‌اند.

خبرگزاری بین المللی روسیه به نقل از منابع نظامی گفته است که ماموریت اصلی این ناوها مشارکت در تخلیه احتمالی شهروندان روس ساکن در سوریه از آن کشور خواهد بود.

به گفته رسانه های روسی، حضور ۸ هزارشهروند روس در کنسولگری آن کشور در سوریه به ثبت رسیده است، اما گفته شده که حدود ۲۵ هزار روس در سوریه اقامت دارند، از جمله زنان روسی که با سوری ها ازدواج کرده اند.

این اولین باری است که شهروندان روسیه مستقیما از طریق خاک سوریه به کشورشان بازمی گردند. پیش از این دو هواپیما از طریق بیروت، پایتخت لبنان اقدام به خارج کردن شهروندان روس کردند.

روسیه که برخلاف سایر قدرت های جهان همچنان روابط نزدیکی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دارد، همچنین اعلام کرده که قرار است هفته آینده میزبان ولید معلم، وزیر خارجه سوریه خواهد بود.