افکار

- به تازگی و در حالی که شماری از اعضای کنگره آمریکا لایحه ای را برای مذاکره مستقیم با ایران ارائه کرده و از دولت خواسته اند تا این امر را پیگیری کند، همزمان کنگره در حال گذراندن قانونی است که براساس آن سیستم بانک مرکزی اتحادیه اروپا را به خاطر دور زدن تحریم های ایران تحت فشار قرار می دهد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از فایننشال تایمز می نویسد هدف تحریم های جدید زیر فشار گذاشتن بانک مرکزی اروپا برای تشدید اقداماتی است که نگذارد شرکت ها و بانک های ایرانی از سیستم پرداخت های خارجی این بانک، برای تسویه نقل و انتقال های پولی معاملات درگیر با یورو استفاده کنند. این سیستم به تارگت - ۲ موسوم است.

رویترز نوشت: اعمال فشار بر ایران، دیگر تنها یک سیاست تاکتیکی برای کنگره نیست؛ بلکه یک تشریفات عمیقا نهادینه شده است که انتظار می رود همه اعضا آن را رعایت کنند. این واقعیتی ناراحت کننده است که ایران نیز به خوبی از آن آگاه است.

آیت الله خامنه ای، رهبری ایران، هفته گذشته و پس از اعمال تحریم های جدید کنگره، این موضوع را مورد اشاره قرار داد. وی اشاره کرد که ایران با سیاست «مذاکره برای مذاکره» در مقابل آمریکا مخالف است. ایران می گوید آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده و با این وصف امید نمی رود به این زودی ها مذاکرات دوجانبه امکان پذیر باشد.
دور تازه مذاکرات ۱ + ۵ با ایران ۸ اسفند در آلماتی قزاقستان برگزار می شود.

از سوی دیگر ۲ کارشناس آمریکایی گفتند نباید منتظر نتایج بزرگی از مذاکرات آتی ایران و قدرت های ۱ + ۵ بود. توماس پیکرینگ می گوید که تضاد سیاسی در بخش هایی از کنگره و دولت آمریکا که یک طرف مایل به براندازی رژیم ایران و طرف دیگر خواهان برقراری گفت وگو است، نمی تواند اعتماد رهبر جمهوری اسلامی را جلب کند.

مرکز سابان از موسسه بروکینگز چند روز پیش میزبان توماس پیکرینگ، دیپلمات باسابقه آمریکایی و کنت پولاک، کارشناس سابق سازمان سیا در حوزه ایران و عراق و همچنین عضو شورای امنیت ملی آمریکا در اواخر دهه نود بود. به گزارش خودنویس، پیکرینگ گفت انتظار ندارد از اجلاس آلماتی در ۲۶ فوریه نتیجه زیادی گرفته شود.

توماس پيكرينگ درباره تناقض در سياست هاي آمريكا در قبال ايجاد اعتماد از يك سو و تلاش براي حمايت از گروه هاي برانداز از جمله سازمان تروريستي منافقين گفت: به نظر من خارج كردن اين سازمان از ليست سازمان هاي تروريستي ايده بدي بود و حالا بايد به رفع سوءتفاهم با ايران بپردازيم، و يا وقتي جو بايدن، معاون اوباما در مونيخ درباره گفت وگوهاي دو طرفه صحبت مي كند، سخت تر كردن تحريم ها براي ايران نمي تواند فضا را مناسب تر كند.