افکار

- منابع آگاه دیپلماتیک در سازمان ملل می‌‌گویند، دیپلمات‌های فرانسه تلاش خود را برای آگاه‌کردن سازمان ملل، امریکا و قدرت‌های دیگر از این طرح، آغاز کرده‌اند.

بر اساس طرح فرانسه، نیروی واکنش سریع این کشور موسوم به نیروی «فراتر از افق»(Beyond the Horizon) ظاهرا در آینده به اجرای عملیات‌های ضروری علیه جنگجویان در مالی می‌پردازد.

فرانسه هنگام توضیح این طرح به هم‌پیمانان خود، به محل و موقعیت دقیق این نیروها اشاره‌ای نکرده است، اما دیپلمات‌ها می‌گویند، نیروهای واکنش سریع فرانسه احتمالا در جاهایی که این کشور پایگاه نظامی دارد، از جمله سنگال، نیجر یا چاد، مستقر خواهند شد.

جنگ فرانسه در مالی از یازده ژانویه ۲۰۱۳ به بهانه جلوگیری از پیشروی شبه‌نظامیان در شمال این کشور افریقای غربی آغاز شده است. امریکا، کانادا، انگلیس، بلژیک، آلمان و دانمارک حمایت خود را از جنگ فرانسه در مالی ابراز کرده‌اند.

جرارد ارود Gerard Araud، سفیر فرانسه در سازمان ملل، با همتایان خود تماس گرفته است تا آنان را مطلع کند که فرانسه قصد ندارد در هفته‌های آتی به طور ناگهانی به حضور نظامی خود در مالی پایان دهد، بلکه قصد دارد به طور تدریجی عقب‌نشینی کند.

بعضی از تحلیل‌گران معتقدند، منابع طبیعی رهاشده در مالی از جمله ذخایر طلا و اورانیوم یکی از دلایل احتمالی جنگ فرانسه در مالی به شمار می‌آید.

این درحالی است که جنگ تحت فرمان فرانسه در مالی بحران بشردوستانه جدی را در مناطق شمالی این کشور به همراه داشته و هزاران نفر را بی‌خانمان کرده است؛ آوارگانی که هم اکنون در شرایط بحرانی و اسفناک به سر می‌برند.

مردم شمال مالی، جنگ فرانسه و حاکمان نظامی این کشور را مانع روند کمک‌رسانی بشردوستانه به این مناطق جنگ‌زده می‌دانند.

ساکنان شمال مالي همچنين ميگويند، نظاميان فرانسه و مالي با مسدود کردن مسيرهاي اين منطقه، فعاليتکارکنان بهداشت و درمان را در چندين اردوگاه آوارگان، تضعيف کردهاند. بيشتر اين اردوگاهها با کمبود شديد مايحتاج ضروري از جمله مواد غذايي و دارويي مواجه شدهاند