افکار

- وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات موشکی اخیر در شهر «حلب» واقع در شمال سوریه را محکوم کرد.

این رویکرد آمریکا کاملاً‌ متناقض است زیرا رسانه‌های سوریه اعلام کردند که در چهار انفجار روز پنجشنبه هفته گذشته در «دمشق» دست کم ۵۳ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

به دنبال این موجی از انفجارها، شورای امنیت سازمان ملل که ۱۵ عضو دارد، گفت‌وگوهایی را درباره بیانیه‌ای برگزار کرد که روسیه پیشنهاد داده بود و خواستار محکوم کردن این حملات شده بود اما آمریکا و برخی از کشورهای غربی اعلام کردند که بندی باید به این بیانیه افزوده شده و نیروهای «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه نیز باید محکوم شوند.

«اخضر الابراهیمی» فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه نیز روز جمعه هفته گذشته انفجارهای روز پنجشنبه دمشق را که طی آن ده‌ها نفر کشته و مجروح شدند را محکوم و آن را جنایت جنگی توصیف کرد که باید به صورت بین‌المللی مورد بررسی قرار گیرد.

با اینحال آمریکا که در مقابل انفجارهای دمشق سکوت اختیار کرده بود، اینبار در قبال حملات حلب به زبان آمد و وزارت خارجه این کشور با انتشار بیانیه‌ای مدعی شده است که این حمله، جدیدترین نمایش گستاخی دولت سوریه است.

گروههای مخالف سوریه مدعی شدند این حمله موشکی از جانب دولت سوریه صورت گرفته است و چندین کشته برجای گذاشته است ولی این در حالی است که دمشق درباره این حمله که اوایل هفته صورت گرفت، هیچ‌گونه اظهار نظری نکرده است.

«ویکتوریا نولاند» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن با شدیدترین لحن یک سری حملات موشکی در حلب را محکوم می‌کند.

وی دولت «بشار اسد» را متهم کرده که پشت این حملات بوده و اعلام کرد که دولت صوریه فاقد مشروعیت است و تنها از طریق نیروی بی‌رحمی در قدرت مانده است.

نولاند ادامه داد که آمریکا مشتاق است که به زودی با گروههای مخالف سوریه ملاقات کند و این اظهارات پس از آن اعلام شد که ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که قصد ندارد در نشست دوستان سوریه در رم که قرار است ماه آینده برگزار شود، شرکت کند.

آمریکا تمامی تلاش خود را به نفع گروههای مخالف سوریه به کار گرفته است و به بهانه کمکهای بشردوستانه، به گروههای مخالف سوریه کمک میکند و با وجود آنکه اکثر مقامات جهان حملات هفته گذشته دمشق را محکوم کردند اما ارین پلتین سخنگوی هیئت آمریکا در سازمان ملل در توجیه بلوکه کردن قطعنامه شورای امنیت گفت: ما به شدت تمامی حملات تروریستی علیه غیرنظامیان یا هیئتهای دیپلماتیکی را محکوم میکنیم اما به دنبال اضافه کردن حرفهای مشابهی در این بیانیه در زمینه حملات ظالمانه دولت سوریه علیه مردم سوریه هستیم. متأسفانه روسیه چنین متن قابل اعتمادی ارائه نکرد.