به گزارش افکارنیوز، کاری که روزگاری ورزشکاران و دیپلمات‏های آمریکایی در چین انجام دادند و دوران تاریخی دیپلماسی پینگ‏پنگ را آغاز کردند. پس از استقبال گرم کیم جونگ اون از دنیس رودمن، بسکتبالیست بازنشسته ۵۲ ساله آمریکایی و انتشار تصاویر خندان این دو در کنار یکدیگر، خاطره آنچه آن را دیپلماسی پینگ‏پنگی می‌خوانند را در اذهان زنده کرد. این شباهت زمانی بیشتر می‏شود که متوجه می‏شویم دنیس رودمن(مانند دیپلمات‏های آمریکایی که در سال ۱۹۷۱ راهی چین شدند) یک هیات رسانه‎ای را نیز با خود همراه کرده است و کیم جونگ اون نیز در اقدامی غیرمعمول به تیم رسانه‏ای همراه او اجازه داده تا برای ساخت یک برنامه مستند از مراسم مهمانی که در قصر رهبر کره شمالی برگزار شده، فیلمبرداری کند.

دیپلماسی پینگ‏پنگی آمریکا و چین

دهم آوریل سال ۱۹۷۱،۹ بازیکن آمریکایی پینگ‏پنگ و چهار مسئول دولتی به همراه ۱۰ روزنامه‏نگار به چین سفر کردند، اقدامی که سرآغاز فصل آرامش در روابط واشنگتن‎‎پکن شد. در آن زمان چوئن‏لای، نخست‎وزیر چین در ضیافتی به افتخار مهمانان آمریکایی گفت: «شما یک فصل جدید در روابط میان مردم آمریکا و چین را آغاز کرده‏اید. من مطمئن هستم که این آغاز دوباره دوستی ما حتما با حمایت اکثریت مردم هر دو کشور همراه خواهد بود.» در همان روز، ۱۴ آوریل، ایالات متحده یک تحریم تجاری ۲۰ ساله علیه چین را برداشت. روابط آمریکا و چین در اکتبر سال ۱۹۴۹ در حالی پایان یافت که نیروهای کمونیست به رهبری مائوتستونگ بر دولت ناسیونالیست به رهبری ژنرال چیانگ کای چک پیروز شدند. چیانگ و دولت وی به تایوان فرار کردند، و از آن پس به مدت ۲۲ سال هیچ گروه آمریکایی به داخل خاک چین راه داده نشد. از ۱۱ تا ۱۷ آوریل، تیم آمریکا در بازی‎هایی نمایشی با تیم چین بازی کرد. یک سال بعد بازیکنان چینی به آمریکا رفتند، و یک سری بازی‎های نمایشی را در برابر تماشاگران پر هیجان آمریکا اجرا کردند. آمریکا و چین در آن زمان مذاکرات خاموشی را آغاز کرده بودند. در سال ۱۹۷۱ هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی، دو دیدار مخفی به چین کرد تا پایه‎های آشتی دوباره را مستقر کرد، و در آن تابستان، در ادامه روابط مثبت ایجاد شده از طریق دیپلماسی پینگ پنگ، پرزیدنت ریچارد نیکسون اعلام کرد که وی نیز، در سال آتی به چین خواهد رفت تا گفت‎وگوهای رسمی را آغاز کند.

این بار بسکتبال، این بار کره شمالی

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به سفر دنیس رودمن به کره شمالی می‏نویسد: «مقام‏های آمریکایی اذعان کردند، نمایندگانی که باراک اوباما تابستان گذشته به صورت کاملا محرمانه با انبانی از هشدار نسبت به آزمایش‏های هسته‏ای جدید و پیشنهاد بهبود روابط عازم کره شمالی کرده بود فقط توانستند با کارگزاران رهبر این کشور دیدار کنند و هرگز موفق به دیدار با کیم جونگ اون نشدند. دیپلمات‏های غربی اندکی هم که در پیونگ‏یانگ زندگی می‏کنند یا شانس دیدار رودررو با کیم جونگ اون را نداشتند یا به دلیل پرهیز از جنجال‏های همنشینی با یک رهبر خودکامه چندان علاقه‏ای به خبری شدن این دیدارها ندارند. حتی بیل ریچاردسون، فرماندار سابق نیومکزیکوی آمریکا، هم در جمع هیات همراه اریک اشمیت، رئیس شرکت گوگل، به کره شمالی سفر کرده بود نیز موفق به دیدار با نسل سوم خاندان ایل نشد و کیم جونگ اون حاضر به دیدار با او نشده بود. اما دنیس رودمن نه تنها موفق به دیدار رهبر کره شمالی شد بلکه در زمان تماشای یک بازی بسکتبال به یکدیگر اظهار علاقه کرده و از دوستی با یکدیگر تا پایان عمر سخن گفته‏اند. تصاویر خندانی که از این دیدار منتشر شده از صحت این داستان حکایت دارد.

چرا دنیس رودمن؟

با نگاهی به سوابق و علایق رهبر جوان کره شمالی در می‏یابیم که سفر هیچ فردی به اندازه دنیس رودمن نمیتوانست راهگشای احتمالی بست روابط واشنگتن‏ پیونگ‏یانگ باشد. به گزارش عصر ایران، کیم جونگ اون در دوران تحصیل خود در سوئیس عکس‏هایی یادگاری با بازیکنان تیم‏های شیکاگو بولز و لس‏آنجلس لیکرز گرفته است؛ یعنی همان دو تیمی که دنیس رودمن سال‏ها یکی از ستارگان معروف آنها بوده است! مردی که شاید به چند دهه خصومت میان دو کشور پایان دهد و فصل جدیدی را در سیاست خارجه دو طرف آغاز کند.