به گزارش افکارنیوز، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل عصر روز شنبه با اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل به سوریه، دیدار کرد و دوطرف در خصوص آخرین تحولات سوریه و راههای حل و فصل بحران این کشور گفت وگو کردند.

همچنین دو طرف در این مذاکرات که در سوئیس برگزار شد آمادگی سازمان ملل برای حمایت از مذاکره میان دولت و مخالفان سوریه و فراهم کردن زمینه جهت آغاز فوری این مذاکرات را اعلام کردند.

الابراهیمی و بان کی مون همچنین شکست جامعه جهانی در دستیابی به راهکاری برای حل و فصل بحران سوریه را محکوم و تاکید کردند: سازمان ملل از همه تلاشها برای فراهم کردن زمینه‌ برای آغاز مذاکرات میان دولت و نماینده مخالفان سوری که براساس جدول زمانی مشخص صورت بگیرد، حمایت می کند.

این اظهارات العربی و بان کی مون یک روز پس از آن بود که بان کی مون اعلام کرد: دولت و مخالفان سوریه فرصت زیادی برای آغاز مذاکرات صلح ندارند.

در این دیدار بان کی مون والابراهیمی نسبت به افزایش اقدامات غیر منطقی دولت و مخالفان سوریه ابراز نگرانی و تاکید کردند عاملان ارتکاب جنایت جنگی در سوریه باید محاکمه شوند.

همچنین سازمان ملل از اظهارات اخیر دولت سوریه و مخالفان این کشور در خصوص تمایلشان برای آغاز مذاکرات دو جانبه استقبال کرد.

فرستاده سازمان ملل و دبیرکل این سازمان در پایان، دو طرف درگیر در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده و نسبت به عدم احترام به قوانین حقوق بشر در سوریه ابراز تاسف کردند.