به گزارش افکارنیوز، منابع نزدیک به مخالفان سوری به روزنامه العرب، چاپ لندن اطلاع دادند که دولت قطر به معاذ الخطیب، رئیس شورای ائتلاف ملی مخالفان اطلاع داده است که تحت فشار امریکا از ابتدای ماه مارس دیگر به او و دوستانش کمک مالی نمی کند.

پیش از این معاذ الخطیب از توقف حمایت های مالی از مخالفان انتقاد کرده و گفته بود که به دلیل نبود پول کافی امکان پرداخت حقوق اعضای اداری و نظامی شورای ائتلاف ملی وجود ندارد.

بر اساس این خبر دولت قطر همچنین کمک مالی به نیروهای نظامی وابسته به شورای عالی نظامی مخالفین به ریاست سلیم ادریس را نیز متوقف می کند.

به گفته این منابع اعلام این خبر خطیب و دوستانش در جبهه مخالفان را شوکه کرده و باعثنگرانی شدید آنها شده است.

دولت قطر علت اصلی این تصمیم را اختلاف های موجود میان مخالفان و قطع هماهنگی های شورای مخالفان با قطر دانسته و گفته است که چون اعضای این شورا به طور یک جانبه تصمیم می گیرند و بدون مشورت با کسی به صورت فردی وارد عمل می شوند، کمک های مالی به آنها را متوقف می کند. اشاره دولت قطر به تصمیم خطیب برای مذاکره با دمشق و حکومت اسد است که به گفته ناظران باعثایحاد شکاف عمیق و گسترده ای میان مخالفان سوری شد و خشم قطری ها را نیز برانگیخت. علاوه بر آن دیدار خطیب با علی اکبر صلاحی، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس مونیخ نیز به مذاق قطری ها خوش نیامده است.

منابع آگاه دیپلماتیک در لندن نیز گزارش دادند که علت اصلی تغییر موضع قطر فشارهای تازه کاخ سفید به دوحه است که می گوید کمک های مالی و تسلیحاتی اش به تروریست هایی که نامشان در فهرست های تروریستی آمده، می رسد. بر اساس سندی که اخیرا واشنگتن در برابر دوحه قرار داده است یکی از محموله های مالی و تسلیحاتی دولت قطر مستقیما به دست شبکه القاعده رسیده است.

این منابع همچنین می افزایند که امریکایی ها اسناد قابل اعتمادی به دست آورده اند که نشان می دهد ارتباطاتی میان مجموعه هایی که سفیر امریکا در بنغازی را ترور کردند با دولت قطر وجود دارد و دولت امریکا به این اعتقاد رسیده که عبد الحکیم بلحاج، یکی از مهم ترین رهبران نظامی لیبی و یکی از مهم ترین چهره های القاعده در شمال افریقا مورد حمایت مستقیم قطر قرار گرفته است.

این منابع همچنین تاکید کردند، قطر حمایت مالی و نظامی از جریان های تندروی سلفی نزدیک به القاعده در سوریه می کند.

به گفته این منابع امریکایی ها بعد از این که مشاهده کردند که مسئولان قطری نسبت به هشدارهای آنها در برابر کمک های مالی شان به تروریست ها به خصوص افرادی که سفیر امریکا در بنغازی را ترور کرده اند، بی توجهی نشان می دهند، رسما آنها را مورد تهدید قرار داده اند.

پیش از این امریکایی ها در گزارش هایی به کاخ سفید و کنگره امریکا نسبت به نقش قطر در منطقه به ویژه بعد از ترور کریس استفان، سفیر امریکا در بنغازی ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که دولت قطر با اعمال قدرت بر جریان های اسلامی سیاسی تلاش دارد آنها را به کنترل خود در آورد اگر چه هم زمان تلاش می کند که برای اوباما این گونه جلوه دهد که می تواند به نمایندگی از او نقش رهبری خاورمیانه را بر عهده بگیرد.

ایالات متحده امریکا از چند هفته پیش فشارهای تازه ای را به دولت قطر برای توقف حمایت هایش از مسلحان و جریان های جهادی ای که از خارج وارد سوریه می شوند، آغاز کرده و به اطلاع دولت قطر رسانده است که واشنگتن به هیچ عنوان به دنبال سرنگونی اسد به هر قیمتی نیست و استراتژی اش مبتنی بر همکاری با نیروهای مدنی و سکولار معتدل در سوریه و حمایت از آنها برای انجام گفت وگوهای متوازن با نظام اسد است.

امریکایی ها می گویند که حمایت قطری ترکی از سلفی ها باعثشد تا در حق مخالفان اسد اجحاف شود و حمایت بین المللی را از دست بدهند.

منابع آگاه می گویند که ایالات متحده امریکا قصد دارد بازیگران اصلی معادلات سوریه را تغییر دهد و در این میان قصد دارد قطر را به طور کامل از این بازی خارج کند، فشارها را به آنکارا برای تعدیل سیاست هایش را نیز افزایش دهد و معادله ای جدید بر اساس بازیگران واقعی سوریه تعریف کند. ناظران معتقدند که این بازیگر جدید عربستان خواهد بود که طرفدار اعمال معادله ای جدید برای سوریه است و می گوید باید مشابه طرحی که در یمن اجرا شد در سوریه نیز اجرا شود. عربستان حتی در همین رابطه طرحی را به مسکو و واشنگتن پیشنهاد داده است.
منبع: دیپلماسی ایرانی