به گزارش افکارنیوز، احتمال استعفای رئیس‌ پارلمان عراق، صادرات گاز ایران به عراق تا سه ماه دیگر، اختلاف میان حزب بارزانی و طالبانی بر سر خروج از دولت مالکی، اظهارات نخست‌وزیری درباره وزیر دارایی، اتهام زنی مجدد بارزانی علیه مالکی، توافق بارزانی و نجیفی برای سلب رای اعتماد از مالکی، تحویل کلید ضریح جدید امام حسین(ع) به مسئولان این حرم، تصمیم بغداد برای فرستادن ماهواره به فضا، موضع‌گیری «ابراهیم الجعفری» در قبال تنش‌های سیاسی جاری در عراق و تبلیغات منفی علیه ائتلاف انتخاباتی جدید «عمار حکیم» از جدیدترین تحولات عراق است.

طلال الزوبعی جدی‌ترین گزینه جانشینی اسامه النجیفی

مرکز اطلاع‌رسانی «مجلس اعلای اسلامی عراق» نوشت: منابع نزدیک به فهرست «العراقیه سپید» خبر داده‌اند که توافقاتی بر سر تعیین «طلال الزوبعی» به ریاست مجلس عراق به جای «اسامه النجیفی» صورت گرفته است.

یک منبع آگاه خبر داده که در پی جدی شدن گزینه خروج اعضای العراقیه از دولت و حکومت، اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق، نیز تصمیم به استعفا دارد و نوری مالکی تماس‌های گسترده ای با نیروهای سیاسی عراقی برای تعیین رئیسی برای مجلس از حزب العراقیه سپید آغاز کرده است.

به گفته این منبع طلال الزوبعی جدی‌ترین گزینه برای ریاست مجلس به جای النجیفی است.

ایران تا سه ماه آینده صادرات گاز به عراق را آغاز می‌کند

«رستم قاسمی» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، خبر داد که این کشور تا سه ماه آینده صادرات گاز به عراق را آغاز خواهد کرد.

او در کنفرانسی مشترک با همتای عراقی‌اش افزود که این صادرات طی چند مرحله انجام خواهد شد و مقصد آن بغداد و بصره خواهد بود.

قاسمی افزود که امضای قراردادهای مربوط به این صادرات در تهران و با حضور نمایندگان سه کشور عراق و سوریه و ایران صورت خواهد گرفت

اختلاف میان حزب بارزانی و طالبانی بر سر خروج از دولت مالکی

منابع آگاه در کردستان عراق از بالاگرفتن اختلاف میان حزب اتحاد میهنی و حزب دموکرات کردستان بر سر خروج از دولت نوری مالکی خبر داده‌اند.

به گزارش شبکه کردی «ان آر تی» حزب بارزانی خواستار خروج از دولت نوری مالکی است. این در حالی است که اتحاد میهنی کردستان، به ریاست جلال طالبانی، با این طرح مخالف است و آن را بی فایده می‌داند.

مالکی: العیساوی در دو پرونده متهم است


«نوری مالکی» نخست وزیر عراق، از وجود اسناد روشنی خبر داد که نشان می‌دهد «رافع العیساوی» وزیر دارایی مستعفی عراق، هم دستور اجرای عملیات مسلحانه تروریستی داده است هم در فساد گسترده اقتصادی و مالی دست داشته است.

او تأکید کرد که عیساوی در دوره وزارت خود زمین‌ها و اموالی را بدون اجازه هیئت وزیران به کسانی داده است و کسانی را با هزینه وزارت دارایی به بورسیه‌های تحصیلی خارج از کشور فرستاده است.

مالکی افزود که محافظان العیساوی اعتراف کرده‌اند که از او برای خرابکاری و اجرای عملیات مسلحانه دستور می‌گرفته‌اند و تأکید کرد که العیساوی باید در دادگاه در این باره توضیح دهد.

بارزانی: مالکی همه توافقات را زیر پا گذاشت

«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، «نوری مالکی» نخست وزیر عراق، را به زیر پا نهادن قانون اساسی و پیش گرفتن سیاسی سلطه‌جویی و تهدید یکپارچگی کشور متهم کرد.

او در بیانیه‌ای که پس از جلسه‌اش با نمایندگان و وزرای کرد در دولت مرکزی عراق به منظور بررسی پیامدها تصویب بودجه عمومی کشور در نبود نمایندگان کرد مجلس برگزار شد تأکید کرد که این اقدام گامی در راستای تقویت صف‌بندی‌های فرقه‌ای و قومی بوده و سلطه‌طلبانه است.

در این بیانیه آمده که تصویب این قانون به دور از توافقات سیاسی، زیر پا نهادن آشکار هر چیزی است که مبنای روند سیاسی کشور و مبنای تدوین قانون اساسی بوده است.

بارزانی در این بیانیه مالکی را به ادامه سیاسی بحران‌سازی و تنش‌آفرینی و کشاندن کشور به مرحله تجزیه و تقسیم متهم کرد و از سران سیاسی عراق خواست که به منظور جلب مصالح عراق نشست‌ها و جلسات مشورتی برگزار کنند و تأکید کرد که هر گزینه‌ای را مطرح می‌داند و مسئولیت هر اتفاقی را بر عهده ائتلاف دولت قانون و رئیس آن می‌داند.

توافق بارزانی و النجیفی برای ازسرگیری تلاش برای برکناری مالکی

منابع نزدیک به «اسامه النجیفی» رئیس مجلس عراق، خبر داده‌اند که او در سفری غیرمنتظره با مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق، دیدار کرده است.

یک منبع حاضر در این نشست خبر داده که او عصر روز شنبه با بارزانی دیدار کرده و راه‌های ازسرگیری تلاش ائتلاف بارزانی علاوی صدر برای سلب رای اعتماد از نوری مالکی را بررسی کرده است و بارزانی از موضوع استقبال کرده و النجیفی تأکید کرده که موضوع را با مقتدا صدر درمیان خواهد گذاشت.

این منبع گفته که نجیفی به بارزانی گفته که باید تا پیش از انتخابات کاری مالکی را یکسره کنیم زیرا اگر در انتخابات موفق شود همه را سرکوب خواهد کرد و دیکتاتوری خواهد شد که کسی نمی‌تواند در برابرش بایستد.

به گفته این منبع نجیفی تأکید کرده که هیئتی را نیز به ایران خواهد فرستاد تا با مقامات ایرانی در این باره مشورت کنند.

کلید ضریح جدید امام حسین(ع) به مسئولان حرم مطهر حسینی تحویل داده شد

دفتر مدیریت آستان مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) کلید ضریح جدید آن حضرت را از هیئت امنای ستاد بازسازی عتبات عالیات دریافت کرد.

«افضل الشامی» معاون مدیر آستان مقدس امام حسین(ع) گفت که این کلید به شیخ «عبدالمهدی الکربلایی» تحویل داده و در این مراسم از مسئولان و دست‌اندرکاران ساخت این ضریح تشکر و تقدیر شده است.

ضریح جدید امام حسین(ع) که به دست هنرمندان ایرانی ساخته شده روز سه شنبه در مراسمی در صحن مطهر حسینی پرده‌برداری شد.

عراق ماهواره به فضا می‌فرستد

«کریم مزعل شبی» وزیر ارتباطات عراق، تأکید کرد که پروژه ارسال ماهواره از سوی عراق پروژه‌ای مهم برای عراق است.

او تأکید کرد که در دیدار با کارشناسان مؤسسه «عرب ست» که تابع اتحادیه کشورهای عربی است، چگونگی ساخت و پرتاب و ادامه کار این ماهواره بررسی شده است.

تبلیغات منفی علیه ائتلاف شهروند در انتخابات استانداری‌ها

شاهدان عینی و خبرنگاران میدانی در سراسر عراق خبر داده‌اند که برخی گروه‌های ناشناس سیاسی دست به اقداماتی گسترده به منظور تبلیغ منفی علیه جریان شهید محراب و ائتلاف شهروند در انتخابات استانداری‌ها زده‌اند.

این شاهدان تأکید کرده‌اند که در بسیاری از مناطق، گروه‌هایی دست به پاره کردن یا رنگ کردن پوسترهای تبلیغاتی ائتلاف شهروند زده‌اند.

ناظران، این تبلیغات و فعالیت‌های گسترده را شاهد آشکار پیشرفت و موفقیت ائتلاف شهروند در جلب آرای مردم می‌دانند.

العراقیه: هنوز درباره بازگشت وزرایمان تصمیم نهایی نگرفته ایم

فهرست العراقیه به ریاست «ایاد علاوی» اعلام کرد که هنوز درباره بازگشت وزرایش به دولت، تصمیم نهایی را نگرفت است.

«حیدر الملا» عضو این تشکل سیاسی، گفته که تصمیم تعلیق عضویت وزرا به اتفاق آرا گرفته شده و سازوکار تغییر این تصمیم نیز باید به اتفاق آرای نمایندگان العراقیه در مجلس و وزرایش باشد.

او افزود که اخباری که گاه و بی گاه درباره بازگشت برخی اعضای العراقیه به دولت منتشر می‌شود صرفا هیاهوی سیاسی است.

جعفری: امیدواریم ائتلاف کردستان و العراقیه از دولت خارج نشوند


پایگاه خبری «شفق نیوز» نوشت: «ابراهیم الجعفری» رئیس فراکسیون پارلمانی همپیمانی ملی ابراز امیدواری کرد که وزیران کرد و نیز وزرای وابسته به فهرست العراقیه از دولت عراق خارج نشوند.

جعفری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: متأسفانه امروزه وزیران فهرست عراقیه و ائتلاف کردستان به خروج از دولت تهدید کرده‌اند.

وی افزود: امیدواریم چنین چیزی روی ندهد. زیرا با بودن در دولت، این جریان‌ها می‌توانند دستاوردی داشته باشند.

بعد از تصویب بودجه عراق، بدون حضور نمایندگان کرد در پارلمان عراق، نمایندگان پارلمان و وزیران کرد در دولت و پارلمان عراق به منطقه کردستان بازگشتند و اکنون نیز درباره احتمال انصراف و خروج آنها از دولت مرکزی عراق، بحثهائی وجود دارد.