به گزارشافکارنیوز، رفراندمی از جانب دولت انگلیس در جزایر فالکلند برگزار شد که نظر مردم را راجع به این سوال جویا می شد که " آیا تمایل دارید که جزایر فالکلند طبق روال سیاسی کنونی به عنوان یکی از قلمرو های دور دست تحت سلطه انگلیس باقی بمانند؟ " طی این نظرسنجی اکثریت مردم جزیره به این سوال رای مثبت دادند.

آرژانتین بازنده میدان بود و این همه پرسی را " شگردی تبلیغاتی نامعتبر از لحاظ قوانین بین المللی " نامید.

اگرچه " جرج گالووی " نماینده پارلمان انگلیس معتقد است دولت باید جزایر را با آرژانتین سهیم شود تا منافع آینده انگلیس را در آمریکای جنوبی حفظ نماید.

وی با بیان اینکه از نتایج همه پرسی متعجب نشده است گفت: " سازمان ملل از دولت خواسته بود که مسیر گفتگو را در پیش گیرد ". وی افزود برای دولت انگلیس متاسف است که چنین روشی را برای حل اختلافات در پیش گرفته است.

گالووی در ادامه اضافه کرد: " ‌اما دولت انگلیس منافع مردم کشورش را در آمریکای لاتین به خطر می اندازد منطقه ای که یکی از معدود مناطق جهان با اقتصادی در حال رشد است و با ادامه تلاش ها در حفظ جزایر انگلیس را بد نام خواهیم کرد ".

گالووی گفت که منابع طبیعی جدیدا کشف شده در فالکلند تنها آتش این اختلافات را شعله می بخشد. وی پیشنهاد یافتن را حلی جدید را برای حل این معضل ارائه داد.

وی پیشنهاد داد: " ‌در پارلمان خواستم که باید راجع به حاکمیت مشترک بر این جزایر با آرژانتین به گفتگو بنشینیم که اگر چنین نکنیم مجبور به تسلیم جزایر به آرژانتین خواهیم شد ".

در ماه ژانویه " کریستینا فرناندز‌ " رئیس جمهور آرژانتین در نامه ای سرگشاده که در مطبوعات انگلیس به چاپ رسید انگلیس را به استعمار آشکار متهم ساخت و خواستار باز پس گیری جزایر شد.

وی در نامه اش این گونه نوشت: " نیروی دریایی سلطنتی و انگلیسی با راندن بومیان آرژانتینی جزایر در این مناطق مسکن گزیدند و جمعیت آن را افزایش دادند همانند روندی که در دیگر مناطق استعماری خود پیش گرفته بودند… از آن پس انگلیس از خروج از خاک آرژانتین امتنا کرد و کشورمان را از بازپس گیری تمامیت ارضی خود بازداشت ".

"ديويد كامرون"نخست وزير انگليس در پاسخ به نامه رئيس جمهور آرژانتين ناقوس جنگ را به صدا درآورد و بيان داشت كه " اگر چنانچه جزاير فالكلند مورد تعارض مجدد قرار گيرند، انگليس با تمام توانش براي حفظ جزاير انگليسي خود تلاش مي كند".