به گزارش افکارنیوز، دکتر " حبیب صدیقی " در این گزارش می نویسد " هوگو چاوز " رئیس جمهور فقید ونزوئلا پس از مدتها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان نهایتا پنجشنبه گذشته درگذشت. وی تنها ۵۸ سال داشت. وی به همراه گروهی از هوادارانش در دهه ۹۰ میلادی موفق شدند تا جنبشی زیرزمینی را علیه حکومت " کارلوس آندرس پرز " تشکیل دهند و خود را دنباله رو راه " سیمون بولیوار " رهبر استقلال خواهی آمریکای لاتین می دانستند.

چاوز به دلیل فعالیت های سیاسی اش دو سال زندانی شد. در سال ۱۹۹۷ وی بار دیگر فعالیت های سیاسی خود را از سر گرفت و در قابل جنبش " جمهوری پنجم " به فعالیت سیاسی پرداخت از چهره ای نظامی به یک سیاستمدار تبدیل شد. وی سال ۱۹۹۸ میلادی، موجی از مجبوبیت عمومی را کسب نمودند که باعثایجاد زمین لرزه ای سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شد. پس از آن وی همواره پیروز انتخابات و همه پرسی هایی بود که در ونزوئلا برگزار می شد و در سال ۲۰۰۹ نیز موفق شد تا با برگزاری همه پرسی قانون محدودیت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را لغو نماید.

چاوز در راه بهبود وضعیت معیشتی فقرای ونزوئلا کوشید. فقرای ونزوئلا همواره به حاشیه رانده شدگان اجتماعی در آن کشور بودند. در نتیجه اجرای سیاست های مدنظر چاوز وضعیت زندگی آنان بهبود یافت و درصد افرادی که در آن کشور در زیر خط فقر زندگی کردند طبق آمار بانک جهانی از ۶۲ درصد در سال ۲۰۰۳ میلادی به ۲۹ درصد در سال ۲۰۰۹ میلادی کاهش یافت. در فاصله سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ نیز میزان بی‌سوادی در ونزوئلا از ۷ درصد به ۵ درصد کاهش یافت.

چاوز مکتبی را بنیان نهاد که امروز در جهان تحت عنوان " چاوزیسم " شناخته می شود. اولویت وی توزیع عادلانه درآمد نفت در میان شهروندان ونزوئلایی بود. وی همچنین چهره ای " ضد امپریالیست " به شمار می آمد. دغدغه او برای بهبود وضعیت فقرا بدون مرز و محدوده بود. وی نفت ونزوئلا را با قیمتی ارزان به بسیاری از فقرای ساکن شمال شرقی آمریکا و حتی کشورهای اروپائی عرضه نمود.

تاکید چاوز بر لزوم تامین خدمات درمانی و آموزشی در سرتاسر کشورهای آمریکای لاتین بود. وی صنعت نفت ونزوئلا را رونق بخشید. تنها در هشت ماهه نخست سال ۲۰۰۷ میلادی، ونزوئلا ۸.۸ میلیون دلار درآمد از فروش نفت کسب نمود. در همان سال " دانیل اورتگا " بار دیگر در نیکاراگوئه به ریاست جمهوری رسید و چاوز اعلام کرد که برنامه ای برای اعطای کمک ۳۰ میلیون دلاری به آن کشور و سایر کشورهای منطقه آمریکای مرکزی را دارد. وی همچنین خاطر نشان کرد که دولت ونزوئلا وامی ۲۰ درصد و با بهره اندک را به کشورهای منطقه ارائه خواهد نمود.

در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی، چاوز به همراه آرژانتین، برزیل و بولیوی بانکی منطقه ای را تاسیس نمود و نام آن را بانک جنوب گذاشت که مرکزش در کاراکاس پایتخت ونزوئلا قرار داشت. هدف این بانک آن بود تا با ارائه تسهیلات به کشورهای منطقه آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی جای صندوق بین المللی پول را بگیرد و کشورهای منطقه را از وابستگی به آن نهاد مالی بین المللی بی نیاز سازد.

به همین خاطر هوگو چاوز اسطوره میلیون ها مردم حاشیه نشین ونزوئلا و کشورهای دیگر جهان و الگویی برای تمامی نیروها و جنبش های ضد امپریالیست دنیا بود. او رهبری قدرتمند در دوره خود بود و بیشترین عشق و علاقه موجود در قلب ونزوئلایی ها را از آن خود نمود. وی در حوزه سیاست خارجی نیز همواره مواضع ضد آمریکایی اتخاذ کرده بود. پس از حادثه یازدهم سپتامبر وی با انتقاد از لشکرکشی های دولت جورج دبلیو بوش اظهار داشت که وی با استفاده از حربه " تروریسم " به جنگ علیه تروریسم رفته است. وی پس از آن در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ میلادی نیز در انتخابات ریاست جمهوری برنده میدان بود.

وی در ماه مه سال ۲۰۰۶ میلادی در جریان سفر به لندن اظهار داشت که بوش و کابینه اش مرتکب جنایت " نسل زدایی " شده و می بایستی از آنان به دادگاه جنایات بین المللی شکایت کرد. وی همواره از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دفاع کرد و در این باره گفته بود " هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگری را از حق داشتن انرژی هسته ای بازدارد. " وی همواره تاکید کرده بود که جمهوری اسلامی ایران در پی سخت سلاح هسته ای نیست و در این باره افزوده بود " ایرانیان نیز همچون ما خواستار صلح هستند. "

چه کسی می تواند سخنرانی چاوز در سال ۲۰۰۶ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فراموش کند زمانی که او جورج بوش را با " شیطان " مقایسه کرد و اظهار داشت که " شیطان از گذشته به زمان حال آمده است. " وی جورج بوش را مجری امپریالیسم داسنت که وظیفه اش استثمار و غارت دیگر کشورهای جهان است. وی همواره از اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرده و آن را " بی ارزش " خوانده بود. وی همچنین حق وتوی قدرتهای جهانی عضو شورای امنیت را " غیر دموکراتیک " خوانده بود. چاوز همچنین از عدم صدور قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی بدلیل تجاوزش علیه فلسطین و لبنان انتقاد کرده بود. وی پیشنهاد داده بود تا مقر سازمان ملل متحد به کشور دیگری منتقل شود. چاوز نابهنگام درگذشت. جهان قطعا یکی از بهترین های خود را از دست داد. وی همیشه در مقابل زورگویی های زورگویان جهانی ایستاد و از حملات پهپادی و کشتار مردم بیگناه انتقاد می کرد. درگذشت وی پیام های تسلیت بسیاری از چهره های جهانی را در برداشت. " الیور استون " کارگردان معروف آمریکایی با انتشار پیامی مرگ او را تسلیت گفت و اظهار داشت که " من درگذشت اسطوره اکثریت مردم جهان را تسلیت می گویم. وی برای همیشه در یاد و خاطره تاریخ باقی خواهد ماند. " رهبران کشورهای مختلف جهان روز جمعه گذشته در مراسم تشییع جنازه چاوز شرکت کردند. در این میان دکتر " محمود احمدی نژاد " رئیس جمهوری اسلامی ایران و از دوستان نزدیک چاوز نیز در این مراسم شرکت نمود. وی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ونزوئلا اظهار داشت که ما " همگی در پی آزادی مردم منطقه و جهان بودیم و از انقلابی بوده ایم. "

رهبران منطقه اي نيز در مراسم تشييع جنازه وي حضور داشتند. همچنين "شان پن" بازيگر مشهور آمريكايي نيز درگذشت چاوز را تسليت گفت. در اين مراسم "نيكولاس مادورو" معاون رئيس جمهور ونزوئلا نيز اظهار داشت كه راه چاوز را ادامه خواهد داد. حمايت چاوز از فقرا ميراث بزرگ وي بود كه باقي خواهد ماند. "كريستينا فرناندز" رئيس جمهوري آرژانتين در صفحه شخصي خود در شبكه اجتماعي "توئيتر" نوشت "ميراث بزرگ چاوز حمايت اجتماعي او از ميليون ونزوئلايي بود."