به گزارش افکارنیوز، «محسن صالح» تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه لبنان تصریح کرد این واقعیت که مردم عربستان به اندازه‌ای جرات پیدا کرده‌اند که به خیابان‌ها بیایند و آشکارا وحشی‌گری‌های مسئولان سعودی را به چالش بکشند از «سقوط قریب‌الوقوع خاندان حاکم» در این کشور خبر می‌دهد.

پرس تی وی در گفتگو با «محسن صالح» استاد دانشگاه لبنان از بیروت ابتدا از وی پرسید: به نظر شما وضعیت کنونی در عربستان سعودی را به ویژه وقتی نوبت به مساله زندانیان سیاسی و بازداشت زنان و کودکان می‌رسد، چگونه باید ارزیابی کنیم؟

صالح پاسخ داد: بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی به سعودی‌ها درباره ادامه بازداشت این افراد بی‌گناه از شهرهای مختلف شبه‌جزیره عربستان، هشدار داده‌اند و از مقامات سعودی خواسته اند این زندانیان را که به رفتار مسئولان سعودی بر ضد مردم معترضند؛ آزاد کنند. معترضان خواهان آزادی‌هایی نظیر آزادی بیان و رفتار قابل قبول مقامات با مردم در شهرهای قطیف، عوامیه، قصیم، ریاض و سایر نقاط این کشور هستند. صالح افزود: به نظر من شعله‌های انقلاب در عربستان سعودی آغاز شده است و به زودی شاهد تغییر در رژیم این کشور خواهیم بود و این نوع انقلاب ادامه و دامنه آن روز به روز گسترش خواهد یافت تا از شر چنین رژیم عقب‌افتاده‌ای خلاص شویم.

پرس تی‌وی در ادامه پرسید: آقای صالح شما آینده این جنبش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ شما گفتید که ما شاهد تغییر رژیم خواهیم بود لطفا بفرمایید این تغییر چگونه محقق خواهد شد؟
صالح پاسخ داد: ما در حال حاضر شاهدیم که مردم از شهرها و نقاط مختلف عربستان نظیر قصیم، بریده، قطیف، عوامیه، ریاض و سایر نقاط در بخش‌های مختلف شبه جزیره عربستان به خیابان‌ها می‌آیند و جرات پیدا کرده‌اند تا آزادانه عقاید و نظرات‌شان را ابراز کنند و وحشی‌گری‌های مسئولان سعودی را به چالش بکشند و این به معنای آن است که مردم در حال حاضر به اندازه کافی از وظیفه خود در زمینه برگزاری تظاهرات و به چالش کشیدن مقامات رژیم سعودی آگاه شده‌اند و این بخشی از مساله کلی است که به تغییر رژیم در این کشور منتهی می‌شود.

صالح در پایان خاطر نشان کرد: من حدس می‌زنم فرو ریختن «دیوار هراس» از مقامات سعودی و آغاز این روند ما را به این مساله خوش‌بین و امیدوار می‌کند که مردم عربستان در مسیر خلاصی از شر چنین رژیمی گام بر می‌دارند. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که تظاهرات علیه رژیم آل سعود در ریاض، پایتخت عربستان سعودی و قطیف در شرق این کشور، در حمایت از زنان معترضی که در بازداشت به سر می‌برند ادامه دارد.

تظاهرات کنندگان آزادی فوری گروهی از زنان را که هفته گذشته در شهر «بریده» در مرکز این کشور دستگیر شدند؛ خواستارند. به گفته فعالان سیاسی، نیروهای امنیتی سعودی بیش از سیصد معترض از جمله ده‌ها زن و کودک را اول مارس و در پی تجمع صدها نفر از مردم عربستان در مقابل اداره تحقیق و محاکمه در شهر بریده دستگیر کردند. این معترضان خواستار آزادی زندانیان سیاسی بودند.