به گزارش افکارنیوز، پایگاه خبری المانیتور در گزارشی به بررسی مراسم بدرقه «هوگو چاوز» رئیس جمهور فقید ونزوئلا با حضور سران و نمایندگان کشور‌های مختلف پرداخت و نوشت که با وجود مواضع چاوز در حمایت از اعراب، اما هیچ‌یک از سران کشور‌های عربی در این مراسم حضور نیافتند.

یکی از مشاوران چاوز در امور کشور‌های عربی گفت: «چاوز برای موضوع فلسطین، بسیاری از منافع ونزوئلا را به خطر انداخت اما این مسئله آنقدر برای رهبران فلسطین ارزش نداشت که در مراسم بدرقه او شرکت کنند.»

در حالی که سران بیش از ۳۰ کشور در این مراسم شرکت کرده بودند، بالاترین هیاتی که از کشور‌های عربی در مراسم حاضر شد مربوط بود به ۲ وزیر کابینه دولت سوریه و تشکیلات خودگردان فلسطینی به نمایندگی از بشار اسد و محمود عباس.

مشاور چاوز که ریشه‌ای عربی دارد، گفت که اگرچه چاوز مرده است اما نمی‌توانم در چشمهایش نگاه کنم. او هرکاری می‌توانست برای عرب‌ها انجام داد اما آنها قدردان وی بودند.

وی تصریح کرد که سران کشور‌های عربی از آمریکا می‌ترسند. آنچه برای آنها اهمیت دارد که کاخ سفید می‌خواهد.

این گزارش در ادامه با اشاره حضور «محمود احمدی‌نژاد» رئیس جمهور کشورمان در این مراسم نوشت که با وجود انتقاد‌هایی که علیه او صورت گرفت اما انتشار عکس وی و مادر هوگو چاوز برای طرفداران رئیس جمهور فقید ونزوئلا بسیار اهمیت داشت.

مراسم ادای احترام رسمی به «هوگو چاوز» رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا روز گذشته در آکادمی نظامی این کشور در کاراکاس برگزار شد.

در این مراسم سران کشورهای مختلف و متحدان ونزوئلا حضور گسترده‌ای داشتند. «محمود احمدی‌نژاد»، «رائول کاسترو»، «الکساندر لوکاشنو» روسای جمهور ایران، کوبا و بلاروس و همچنین «فلیپه د باربون» شاهزاده اسپانیا از جمله شخصیت‌هایی بودند که در این مراسم حضور داشتند. «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل و «رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور اکوادور هم از جمله دیگر متحدان چاوز بودند که در این مراسم شرکت کردند.

هوگو چاوز ۵۸ ساله روز سهشنبه پس از دو سال مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در کاراکاس درگذشت. جسد رئیسجمهور فقید ونزوئلا قرار است مومیایی شود.