به گزارش افکارنیوز، پژوهشی که مرکز مطالعات بین المللی واتسون وابسته به دانشگاه بروان آن را انجام داده، نشان می دهد که آمریکا در جنگ علیه عراق ۷ / ۱ تریلیون دلار به طور مستقیم هزینه کرده و ۴۹۰ میلیارد دلار نیز به مجروحان جنگ علیه عراق پرداخت کرده است.

در پژوهش مرکز واتسون آمده است: اگر مسائل جانبی جنگ عراق و هزینه‌های آتی آن برای آمریکا و نیز سودی که ۲ / ۲ تریلیون دلار می‌توانست به خزانه آمریکا سرازیر کند را محاسبه کنیم، میزان خسارتی که واشنگتن در جنگ عراق متحمل شده در ۴۰ سال آینده به شش تریلیون دلار خواهد رسید.

در این پژوهش آمده است: علاوه بر هزینه‌های مالی، جنگ عراق هزینه‌های ناگوار اجتماعی را نیز به آمریکا تحمیل کرده است که مشکلات خانوادههای مجروحان آمریکایی و خود آنها یکی از این موارد است.

مرکز واتسون در گزارش خود آورده است: نیازهای پزشکی و مراقبتهای ویژه ای که مجروحین جنگی آمریکا به آن نیاز دارند تا سال ۲۰۱۳ به ۷ / ۱۳۴ میلیارد دلار رسیده است.

در این گزارش آمده است: خسارتهای مالی آمریکا علاوه بر نتایج فاجعه بار جنگ برای ملت عراق و خسارتهایی است که این کشور آسیایی متحمل شده است.

این درحالی است که گزارش مذکور مسائلی همانند مرگ و میر آوارگان، نبوده خدمات پزشکی به دلیل جنگ و مرگ و میر ناشی از آن، تخریب زیربناهای اقتصادی عراق و دهها موارد دیگر را شامل نمی شود.

بنا بر پژوهش مرکز واتسون و با استناد به آمار رسمی دولت عراق بیش از ۱۳۴ هزار شهروند غیر نظامی عراق در جنگ آمریکا علیه این کشور کشته شدند و با احتساب روزنامه نگاران، نیروهای امنیتی و دیگر قشرهای نظامی عراق این عدد به ۱۷۶ تا ۱۸۹ هزار تن افزایش می یابد.

در این گزارش که توسط ۳۰ پژوهشگر دانشگاهی و کارشناس مسائل اجتماعی و جنگی تهیه شده است، تاکید شده که جنگ عراق با وجود هزینه های زیاد آن و نیز تخریب شبه کامل زیربناهای اقتصادی و اجتماعی عراق، نتیجه چندانی نداشته است.

در این گزارش همچنین آمده است: پس از خروج نیروهای آمریکایی، وضعیت عراق نیز بهبود نیافته و ۲۱۲ میلیارد دلاری که برای آبادانی این کشور در نظر گرفته شده بود به دلیل مسائل امنیتی، یا بی اثر مانده و یا بودجه برای بالا بردن سطح امنیت در عراق مصرف شده و پروژه های عمرانی عملا تعطیل مانده است.

در گزارش مذکور همچنین هزینه کلی جنگ افغانستان، عراق و نیز عملیات آمریکا در پاکستان نزدیک ۷ / ۳ تریلیون دلار اعلام شده و این علاوه بر هزینه هایی است که واشنگتن هماکنون برای جنگ در این سه کشور می پردازد.