به گزارش افکارنیوز، " رضا صنعتی " نویسنده مقاله با اذعان به نقش مزورانه عربستان سعودی در قبال کشورمان و همراهی آن کشور با دولت آمریکا می افزاید " ترکی الفصیل شاهزاده سعودی سال گذشته پیشنهاد داد که عربستان سعودی نیز در اعمال تحریم های ضد ایرانی در کنار دولت آمریکا قرار گیرد. این مسئله جدیدی نیست عربستان سعودی پیش از این نیز رفتار خصمانه خود علیه ایران را در جنگ نفتی با آن کشور نشان داده است. "

نویسنده در ادامه به نقش مخرب عربستان سعودی در زمان جنگ تحمیلی اشاره می کند و می افزاید " در زمان جنگ ایران و عراق نیز عربستان سعودی نشان داد که با ایران خصومت دارد. در این دوران هشت ساله عربستان سعودی و آمریکا با هراس از پیشرفت ایرانیان در جنگ با عراق متوجه شدند که ایرانیان پیروز میدان هستند. در اسناد طبقه بندی نشده ای که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا تحت عنوان " جنگ ایران – عراق: برنامه ها و استراتژی دولت آمریکا " منتشر شده، مشخص شده است که " واشنگتن در زمان جنگ در تلاش بود تا به صدام حسین برای جلوگیری از شکست اش در جنگ با ایران کمک نماید. "

نویسنده در ادامه به تامین سلاح برای عراق از سوی سعودی ها و آمریکا به صورت مشترک اشاره می کند و می افزاید " در آن زمان عربستان سعودی بازار را از نفت خود اشباع کرد و به آمریکا در فروش سلاح به صدام نیز کمک نمود. طبق آمار منتشر شده از سوی اوپک میزان تولید نفت خام توسط عربستان سعودی از ۳.۹ میلیارد بشکه در هر روز در سال ۱۹۸۷ به ۵.۱ بشکه در سال ۱۹۸۸ و ۶.۴ بشکه در سال ۱۹۹۰ میلادی افزایش یافت. عربستان سعودی با این کار در صدد بود تا قیمت نفت را کاهش دهد و از این طریق به ایران آسیب بزند. "

نویسنده اذعان می کند که عربستان سعودی در پیگیری این استراتژی شکست خورد و در این باره می افزاید " عربستان سعودی در پیگیری بلند مدت این استراتژی ناموفق بود و وضعیت را بدتر کرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران باعثشده بود تا بیشترین خطر برای رژیم ال سعود ایجاد شود. در مورد عراق نیز تلاش های عربستان سعودی نتیجه معکوس داشت و به ضررش تمام شد. صدام حسین اقتصادی ورشکسته را به بار آورد و به کویت حمله کرد. پس از سقوط صدام عراق امروزی سبب شده تا نقشه های استراتژیک عربستان سعودی در منطقه به هم بریزند. "

نویسنده اذعان می کند که عربستان سعودی قصد دارد تا وضعیتی اغراق آمیز از توان تولید نفت خود را به نمایش بگذارد و در این باره می افزاید " عربستان سعودی در صدد است تا نشان دهد توان زیادی در تولید نفت دارد. اخیرا گزارشی از سوی ویکی لیکس منتشر شده که آمار تولید شرکت " آرامکو " را نشان می دهد و مشخص می سازد که در مورد ذخایر نفتی عربستان سعودی تا میزان ۴۰ درصد اغراق صورت گرفته است. "

نویسنده با اذعان به افزایش نارضایتی های داخلی در عربستان سعودی نسبت به سرکوبگری رژیم آل سعود و ناتوانی آن رژیم در ادامه سیاست خصمانه نفتی خود در قبال ایران همچون گذشته می افزاید " وضعیت پیچیده بوجود آمده پس از آغاز بیداری اسلامی در منطقه برای عربستان سعودی، رژیم آل سعود را مجبور ساخته تا برای راضی کردن مردم عربستان ۷ هزار دلار به هر شهروند آن کشور پول پرداخت نماید، با این حال این مسئله نتوانسته تا از موج اعتراض در عربستان سعودی بکاهد و آن کشور دستخوش ناآرامی داخلی شده است. "

نویسنده در ادامه مدعی است که " ایران در اقدامی تلافی جویانه حمله سایبری غافل گیرانه ای را علیه شرکت نفت عربستان سعودی(آرامکو) تدارک دید. " بدین گونه نویسنده به قدرت منطقه ای کشورمان اذعان می کند و می افزاید " ایران در خلیج فارس نیز حضور گسترده ای دارد در نتیجه عربستان سعودی همچون گذشته قادر نیست تا از طریق اهرم نفت با ایران به نبرد بپردازد زیرا که از نظر داخلی و منطقه ای در موضع ضعف قرار گرفته است. "

نويسنده اذعان مي كند كه عربستان سعودي قادر به تامين نفت مورد نياز بازار جهاني نيست و در اين باره مي افزايد "عربستان سعودي قادر به عرضه نفت به بازار جهاني نيست، زيرا با تحولات كنوني تقاضاي بازار براي نفت هر روز افزايش مي يابد و عربستان نمي تواند به تنهايي اين نياز را برطرف سازد."