به گزارش افکارنیوز، براساس نظرسنجی شرکت YouGov به مناسبت دهمین سالگرد حمله به عراق، اکثریت مردم انگلیس، حدود ۵۶ درصد معتقدند که جنگ عراق خطر حمله تروریستی به انگلیس را افزایش داده است.

بیش از نیمی از شرکت کنندگان، معادل ۵۳ درصد، معتقدند که حمله به عراق اشتباه بوده و تنها یک چهارم یعنی ۲۷ درصد فکر می کنند که چنین کاری درست بوده است.

البته اختلاف نظر در میان زنان و مردان وجود داشت و حدود یک سوم از مردان معادل ۳۲ درصد جنگ عراق را تایید کردند در حالی که این میزان در میان زنان یک چهارم معادل ۲۳ درصد بود.

نیمی از شرکت کنندگان این نظرسنجی معتقدند که تونی بلر عمدا مردم انگلیس را درباره تهدید سلاح‌های کشتار جمعی عراق فریب داده است.

کمتر از یک سوم، معادل ۳۱ درصد، معتقدند که تونی بلر حقیقتا معتقد بوده صدام زاردخانه سلاح‌های کشتار جمعی داشته است. بیش از یک پنجم از شرکت کنندگان معادل ۲۲ درصد معتقدند تونی بلر عمدا پارلمان و مردم انگلیس را گمراه کرده و باید به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه شود.

در عین حال ۲۹ درصد نیز اظهار داشتند که تونی بلر به درستی نسبت به خطرات حکومت صدام هشدار داده است.

۱۸ درصد نیز تصور می‌کنند که وی مردم را گمراه کرده اما ما باید به کار خود ادامه دهد و ۱۵ درصد نیز معتقدند تونی بلر نمی خواسته اطلاعات غلط درباره تهدید عراق ارائه دهد.

براساس این نظرسنجی که یک دهه پس از حمله به عراق منتشر شده ۴۱ درصد از انگلیسی‌ها معتقدند عراقی‌ها اکنون شرایط بهتری دارند در حالی که حدود یک پنجم معادل ۲۱ درصد معتقدند که عراقی‌ها در دوران حکومت صدام شرایط بهتری داشته‌اند.

همچنین ۷۱ درصد نیز اظهار می دارند که عراق احتمالا در چند سال آینده از بی ثباتی مداوم رنج خواهد برد.