به گزارشافکارنیوز،یک دادستان سعودی، خواستار مجازات مرگ برای شیخ نمر النمر، روحانی سرشناس شیعی شد که در سال گذشته به دلیل درخواست برای آزادی زندانیان سیاسی بازداشت شد.


رسانه‌های محلی روز چهارشنبه گزارش دادند که این دادستان که نامش ذکر نشده است، شیخ نمر را به کمک به تروریست‌ها و تحریک برای ایجاد آشوب متهم کرده و خواستار اعدام این روحانی شیعی شده است.

شیخ نمر، در هشتم جولای سال ۲۰۱۲، زمانی که در راه بازگشت به خانه‌اش واقع در منطقه قطیف در استان شرقی در عربستان سعودی بود، توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفته، مجروح و بازداشت شد.

این روحانی شیعه، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی بود که به جرم اعتراض علیه رژیم سعودی بازداشت شده بودند. وی همچنین خواستار آزادی هم زندانیان عقیدتی و وجدانی شده بود. بازداشت او، اعتراضاتی را در استان شرقی برانگیخت.

نمر برای اولین بار از ماه جولای در اوایل همین هفته در دادگاه ظاهر شد. اعضای خانواده‌اش گفته‌اند که او در زندان به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود. خواهر نمر اخیرا گفته بود که مقامات زندان از ارائه مراقبت‌های پزشکی به برادرش خودداری کرده‌اند.

براساس گزارش فعالان حقوق بشری در عربستان، بیشتر فعالان سیاسی بازداشت شده بدون هیچ محاکمه و یا اتهامی در زندان‌های رژیم نگه داشته می‌شوند.

از ماه فوریه ۲۰۱۱، تظاهرات کنندگان، تقریبا به طور منظم تظاهرات‌اعتراضی بسیار زیادی علیه رژیم سعودی در سراسر این کشور برگزار کرد‌ه‌اند که عمدتا در شهرهای قطیف و العوامیه در استان شرقی بوده‌است.

در ابتدا درخواست تظاهرکنندگان، آزادی همه زندانیان سیاسی، آزادی بیان و حق تجمع و پایان دادن به تبعیض گسترده در این کشور بودند.

از ماه نوامبر ۲۰۱۱، یعنی از زمانی که نیروهای امنیتی عربستان سعودی، پنج نفر از معترضان در استان شرقی را کشته و تعداد زیادی از آن‌ها را مجروح کردند، این تظاهرات به اعتراضات ضد رژیم تغییر ماهیت داد.

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر، رژیم ریاض، هرگونه انتقادی از دولت را به شدت سرکوب میکند.