به گزارش افکارنیوز، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در مقاله‌ای نوشت که اقتصاددانان اسرائیلی از الان برای لحظه اولی که آشتی با ترکیه محقق شود، برنامه‌ریزی را آغاز کرده‌اند.


بخش گردشگری


این روزنامه عبری‌زبان می‌افزاید که نمایندگان گردشگری و سفر اسرائیلی با استقبال از مکالمه تلفنی بین بنیامین نتانیاهو و رجب طیب اردوغان نخست وزیران ترکیه و رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرده‌اند که ترکیه جایگاه خود را به عنوان محلی کامل برای مرخصی و استراحت از سوی اسرائیلی‌ها باز یابد.


در این مقاله طولانی که در صفحه اقتصادی یدیعوت به چاپ رسیده، آمده است که گردشگری اسرائیل در ترکیه در دهه اخیر شاهد افت و خیزهای زیادی بوده است، اما این صنعت در سالهای اخیر سقوط شدید داشته است، اتفاقات کشتی مرمره در می سال ۲۰۱۰ چالش بی‌سابقه ای را در این روند ایجاد کرد و تحریم گردشگری که کمیته های کارگری اسرائیلی آن را اعلام کردند باعثکاهش شدید گردشگران شد.


در این راستا ایزی مادم مدیر شرکت صهیونیستی ایزی تراول در گفتگو با یدیعوت پیش‌بینی کرده است که تعداد سفرها به ترکیه برای تابستان امسال بویژه سفر به بندر آنتالیا جزو بیشترین مکان‌های تفریحگاهی اسرائیلی‌ها باشد.


وی می‌افزاید که اسرائیلی ها به شدت به دنبال بازگشت به شرایط قبل هستند، اما فشارهای اجتماعی و تحریک از سوی کمیته های کارگری اثرات خود را گذاشته است. وی می افزاید که نمی‌داند کمیته های کارگری تصمیم خود را عوض می کند یا نه، اما می‌داند که این موضوع با درخواست بسیاری از سوی اسرائیلی‌ها مواجه می‌شود.


بخش تجاری


گزارشهای رسیده از آکادمی صادرات رژیم صهیونیستی که یدیعوت به آن اشاره می کند، می نویسد که با وجود چالش میان دو طرف، فعالیت های تجاری دو طرف در سالهای اخیر با افزایش مواجه بوده است. تحلیل بخش اقتصادی در آکادمی صادرات اسرائیل نشان می‌دهد که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ تجارت بین اسرائیل و ترکیه با توسعه‌ای به نسبت ۴۲ درصد مواجه بوده و از ۴۶/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ با ۵/۳ میلیارد دلار در سال جاری رسیده است.


صنایع هوایی - نظامی


به نوشته این روزنامه صنایع هوایی نیز در پایان این هفته با اشاره به روابط ترکیه با اسرائیل نسبت به از سر گیری روابط میان دو طرف خوش بینی هشدار‌آمیزی دارند، بر اساس اعلام این صنایع معامله بزرگ فروش دستگاه‌های تصویربرداری از شرکت البیت والتا با مبلغ ۱۴۱ میلیون دلار که از یک و نیم سال پیش به دستور ایهود باراک وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی متوقف شده بود، احتمالا از سر گرفته خواهد شد. در آن زمان اعلام شده بود که احتمال دارد این تکنولوژی اساسی اسرائیلی به دست ایران برسد، چرا که ترکیه روابط خوب نظامی را با ایران آغاز کرده بود.


بنا بر گزارش یدیعوت در دهه اخیر ارتش ترکیه بزرگترین مشتری رژیم صهیونیستی بود و معامله‌های میلیاردها دلاری برای تقویت تانک‌های باتون و جنگنده های فانتوم و هواپیماهای بدون سرنشین کوچک از نوع هاون و سایر معامله‌ها با این رژیم انجام داده بود. ترکیه همچنین خریدار احتمالی سلاح‌های استراتژیک و خاص اسرائیلی‌ها مانند ماهواره جاسوسی اوویک و موشک حیتص و تانک مرکاوا نیز بود. اما رسیدن اردوغان به قدرت در ترکیه سالها قبل از اتفاق کشتی مرمره مناسبات میان دو طرف را سرد کرد. معامله اوویک با وجود اعلام نیروهای هوایی در مورد انجام آن، متوقف شد. بعد از کشتی مرمره نیز ترکیه به صورت رسمی ادامه خریدهای خود از اسرائیل را لغو کرد، اما در عین حال معامله‌های انجام شده مانند خرید هواپیماهای بدون سرنشین کوچک از این رژیم را متوقف نکرد.


بعد از راکد شدن روابط میان دو طرف وزارت جنگ اسرائیل در سال گذشته تصویب کرد که شرکت التا در سرزمین های اشغالی در معامله‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری هواپیماهای جاسوسی ترکیه را به دستگاه‌های جنگ الکترونیک مجهز کند.


در هفته‌های آینده روشن خواهد شد که آیا موشه یعلون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی این آمادگی را دارد که ممنوعیت فروش تجهیزات حساس تصویربرداری به ترکیه را لغو کند و آیا ترک‌ها همچنان به این معامله اهمیت می‌دهند یا نه؟ یک مسئول ارشد در یکی از شرکت ها دیروز گفت که می توان فرض کرد که ترک‌ها روابط با صنایع امنیتی را کم کم از سر خواهند گرفت، در ابتدا احتمالا موضوعات با حساسیت استراتژیک کمتر مانند هواپیماهای بدون سرنشین مطرح خواهد شد. البته صنایع امنیتی هم برای آنها بسیار مهم است.


خط لوله انتقال گاز و منافع مشترک


بنا بر این گزارش در حالیکه دو طرف به دنبال از سرگیری مناسبات دیپلماتیک هستند، در ماههای اخیر با تشویق دو طرف مذاکرات فشرده‌ای برای احداثخط لوله گاز طبیعی از چاه لافیتان در سرزمین‌های اشغالی برای ترکیه در دست انجام است، این خط لوله امکان صادرات گاز به ترکیه را می‌دهد و این شبکه را به شبکه گاز اروپایی نیز متصل می‌کند، این اقدام می‌تواند در راستای تقویت مناسبات اقتصادی و راهبردی میان دو طرف نیز مورد استفاده قرار گیرد. تا چهار سال پیش حتی ایده هایی در زمینه کشیدن کابل برق و لوله‌های آب میان دو طرف نیز مطرح شده بود و لوله انتقال گاز می‌تواند به عنوان مشوقی برای این طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرد.


در ماههای اخیر تعدادی از شرکت‌های اسرائیلی رایزنی‌هایی را با ترکیه برای صادرات گاز طبیعی به این کشور انجام داده‌اند، این رایزنی‌ها در مدت زمان طولانی به صورت محرمانه باقی مانده و تنها هنگامی این موضوع به رسانه‌ها درز کرد که مشخص شد شریک سومی در این میان وجود دارد که شرکت نوول انرژی است و از این معامله ناراضی است. مخفی کاری در این پرونده نیز به علت این نگرانی بود که خیزشی در ترکیه صورت گیرد و در نهایت مانند تجربه مصر کل پروژه با مشکل مواجه شود.


یک سال پیش یک مقام ترک در وزارت خارجه این کشور مدعی شد که این کشور نیز منافعی از اینکه گاز اسرائیلیها از طریق این کشور صادر شود، دارند. ترک ها نیز مانند کشورهای دیگر این روزها وابستگی زیادی به واردات گاز از روسیه دارند و ارتباط داشتن با چاه لافیتان میتواند میزان این وابستگی را کم کند و انرژی کافی با قیمت مناسب را برای آنها به همراه داشته باشد. لافیتان نیز معتقد است که ترکیه مشتری انتقالی خوبی است و میتواند پلی برای صادرات گاز این چاه به اروپا باشد.