سازمان ۲۷ عضوي اتحاديه اروپا روز سهشنبه (۱۷ اسفند) تحريم عليه رژيم قذافي را تشديد کرده و نام سازمان دولتي سرمايهگذاري ليبي LIA و برخي ديگر از سازمانهاي مالي از قبيل بانک مرکزي و يک شخص حقيقي را به فهرست تحريمهاي خود افزوده است.

به گزارش پرس تی وی به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌ها می‌گویند که جزئیات مربوط به این تحریم‌ها روز جمعه(۲۰ اسفند) در نشریه رسمی اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد. همه مصوبات اتحادیه اروپا پس از اجرایی شدن در این نشریه منتشر می‌شود.

دور جدیدی از تحریم‌های مالی نظیر تحریم نظامی و ممنوعیت مسافرت به اتحادیه اروپا علیه رژیم قذافی نیز در دست بررسی است. اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری نیز سفر معمر قذافی و برخی نزدیکان وی را به این اتحادیه ممنوع اعلام کرده بود.

اتحادیه اروپا دارایی‌های قذافی، خانواده و دولت وی را نیز مسدود کرده است. این اتحادیه همچنین فروش گاز اشک‌آور و تجهیزات نظامی ضد شورش به دولت قذافی را که از آن‌ها به منظور متفرق کردن تظاهرکنندگان ضد دولتی استفاده می‌شود، ممنوع اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا در تازه‌ترین دور تحریم‌ها، سازمان LIA که یکی از مهمترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی لیبی در زمینه نفت و گاز است را هدف قرار داده است.

بيشترين ميزان سرمايهگذاري خارجي سازمان LIA در شرکتهاي ايتاليايي مثل تيم فوتبال يوونتوس است. سازمان LIA در سال ۲۰۰۶ ميلادي حدود ۴۰ ميليارد دلار از محل عوايد نفت و گاز خود را در اين تيم سرمايهگذاري کرده است.