نيکلا سارکوزي، رئيس جمهور فرانسه قرار است پنجشنبه با ۲ نفر از نمايندگان مخالفان حکومت معمر قذافي حاکم ليبي، ديدار کند. اين نخستين ديدار رئيسجمهور يک کشور با نمايندگان مخالفات حکومت ليبي محسوب ميشود.

به گزارش افکار نیوز به نقل از پرس تی وی، دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد: " محمود جبریل و علی العیساوی به نمایندگی از سوی شورای ملی انقلاب لیبی، با هدف بررسی تحولات این کشور و به ویژه وضعیت انسانی و برنامه‌های این شورا به گفت‌وگو خواهند پرداخت. "

این خبر در حالی منتشر می‌شود که قذافی با هدف غلبه بر معترضان و ادامه حکومت خود، به تلاش‌های دیپلماتیک روی آورده است. هیاتی به نمایندگی از سوی قذافی با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کرده است.

حامیان قذافی همچنین در تلاش برای دیدار و مذاکره با مقامات سازمان پیمان آتلانیتک شمالی(ناتو) هستند. این درحالی است که ناتو و اتحادیه اروپا قرار است درباره منطقه پرواز ممنوع در لیبی تصمیم‎گیری کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در سرکوب شدید مخالفان رژیم قذافی که از سه‌هفته پیش آغاز شده است، دست‌کم شش هزار نفر کشته شده­اند.

سرهنگ معمر قذافي در سال ۱۹۶۹ در يک کودتاي نظامي آرام قدرت ليبي را در اختيار گرفت و اکنون با توسل به خشونت و زور در برابر اعتراضات گسترده مردم ، همچنان براي حفظ قدرت تلاش ميکند.